Федерер со порака до Ѓоковиќ и Надал?! Јас точно знам што треба да направам!

Фото насловна: Profimedia

„Не се вратив да го играм второто коло“

Не е познато кога ќе биде на теренот, но пораката што ја испрати може да биде знак дека тоа ќе биде наскоро.

Најдобриот швајцарски тенисер на сите времиња Роџер Федерер се врати на терените по повеќе од една година на турнирот во Доха, а тоа беше далеку од враќање во форма.

Роџер беше елиминиран во втората рунда, па потоа започнаа коментарите дека тоа е од годините на Швајцарецот.

Тие гласини го „поттикнаа“ повлекувањето на Федерер од натпреварувањето, а како неговите најголеми ривали Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал, тој нема да биде учесник на Мастерсот во Мајами.

Сепак, славниот тенисер се огласи по повод враќањето на теренот и рече дека сака да продолжи да го освои најдоброто, што може да се протолкува како индиректна порака до Ноле и Рафа.

„Сакам да освојувам големи турнири и да ги победам најдобрите играчи во светот. Не се вратив да го играм второто коло во средината на сезоната. Знам точно што треба да направам. Тоа е малку сон, малку логика или може да се нарече логичен сон“, објасни Швајцарскиот ас.

Иако датумот на неговото враќање не е познат, Федерер истакна дека тренира напорно.

„Моите тренинзи се многу сериозни, иако не зборувам многу за тоа. На луѓето им е јасно дека без тоа не би можел да се вратам или да бележам толку добри резултати во минатото", заклучи Роџер.


Можеби ќе ве интересира:

Златан Ибрахимовиќ го покри лицето со рацете и заплака: Еве зошто (ВИДЕО)