„Федерер светец, Ѓоковиќ демон“: Тоа беше почетна теза, а дали е навистина толку едноставно?

Новак Ѓoковиќ и Роџер Федерер повторно беа тема на „пребројување“ и споредување.

Насловен „Федерер Светецот и Ѓоковиќ демонот, дали е толку едноставно“, водителот на “Tennis Majors” Џош Коен разговараше со поранешната француска тенисерка Марион Бартоли, американскиот тенисер Ном Рубин и новинарот на Њујорк Тајмс, Бен Ротенберг.

- Светот на тенисот продолжува да го опишува Федерер како „добар човек“, како херој, а потоа се обидува да го натера Ѓоковиќ да изгледа како „лош човек“. Дали се согласувате со тоа, дали тенискиот свет ги прикажува на тој начин?- Коен праша.

Поранешниот шампион на Вимблдон беше првиот што одговори.

- Уф, навистина е тешко да се одговори. Не мислам дека секогаш го штитиме Роџер, туку дека тој успеа сам да ја создаде таа слика на совршена личност. Го познавам, па можам да кажам дека не е далеку од вистината, но тој е, секако, човечко суштество и може да прави грешки, исто кога пред неколку дена видовме на Твитер дека тој се слика без маска и на сите им го зема пенкалото (со потпишување автограми). Апсолутно е точно дека тој може да направи грешки, но мислам дека не постои таква разлика помеѓу третманот што му го даваме на Роџер и третманот што му го даваме на Новак, тој коментар е прилично груб. Мислам дека Новак, заради сè што се случи во последно време, ќе научи многу, ќе ги види последиците и ќе гради слика за иднината врз основа на тоа. Мислам дека не мора да кажеме дека Роџер е Бог меѓу луѓето и дека што и да прави, не смееме да му судиме. Мислам дека тоа е прекумерно - рече Бартоли.

На почетокот, Рубин се осврна на коментарите на Жил Симон, кој безрезервно го бранеше Ѓоковиќ и го нападна Американецот.

- Мислам дека Симон и јас дефинитивно мора да седнеме на чаша вино наскоро за да го решиме проблемот што тој го има со мене. Мислам дека Федерер со години создал ваков вид личност. Мислам дека сите сè уште се сеќаваат на скандалот кога Ѓоковиќ ја измами повредата и сето она што се случи поради тоа. Од тој момент, неговиот ПР тим се обиде да го подигне неговиот имиџ. Очигледно е дека Ѓоковиќ направил некои грешки, исто како што е случајот со Федерер, но и на поинакво ниво. Мислам дека двајцата во моментов се на различни пиедестали. Ѓоковиќ мора да се бори против сè што пишуваат медиумите против него, тоа е вистина. Мислам дека Симон не беше во право. Федерер самиот изгради сè. Тој скрши рекет на 18-годишна возраст, но успеа да се претвори во некој за кој сметаат дека е совршен. Тој направи грешки во текот на својата кариера, но исто така се однесуваше исклучително со цел да го надомести сето тоа - изјави Рубин, пренесува Б92.

Водителот тогаш интервенираше и ја спореди ситуацијата во светот на тенисот со ситуацијата во филмовите, на кои секогаш им треба херој и негативец. Ситуацијата е слична во медиумите, кои треба да најдат одреден агол, односно наратив, за да привлечат поголемо внимание, тврди Коен.

- Не знам од каде потекнува таа приказна. Бев во финалето на УС Опен во 2015 година, кога двајцата играа, а јас никогаш не сум слушнал повеќе пристрасна и погласна публика од вас - за Федерер, против Ѓоковиќ. Новак победи тогаш, но сепак беше една од најпознатите пристрасни публика на кои сум присуствувал. Не знам дали точно тие работи доаѓаат од медиумите, мислам дека тоа е повеќе од личност до личност. Колку што сакам да мислам дека медиумите влијаат врз сите и ги ставаат мислите на сите во нивните глави, сепак мислам дека луѓето едноставно се повеќе привлечени од Федерер. Како што рече Ноа, Роџер заслужува многу пофалби за изградба на бренд и личност што привлече многу луѓе. Не можеме да кажеме дека тој не се обиде, тешко е да се создаде слика што автоматски ги привлекува повеќето луѓе. Новак не е непопуларна личност, но едноставно е многу тешко да се спореди некого со Федерер, затоа што тој е веројатно најомилениот тениски шампион на сите времиња. Ретко кој би победил во таа споредба - рече Ротенберг, инаку добро познат критичар на Новак.