Ферстапен ќе тргне од пол позицијата за ГН на Канада, Леклер од последната

Макс Ферстапен од Ред Бул, ќе тргна од најдобрата стартна позиција на  трката за Големата награда на Канада.

Зад возачот на Ред бул се пласираа Фернандо Алонсо и Карлос Саинц. Леклер поради технички промени на моторот ќе стартува од  последното место.

Трката за Големата награда на Канада ќе започне вечерва од  20 часот.