ФОТО: Погледнете како селектoрот на Јапонија им се поклони на навивачите и играчите на Хрватска

Хрватска го елиминира националниот тим на Јапонија по пенал серијата 3-1, со вкупни 4-2 оди во четвртфиналето, извесно против Бразил.

Момент за вечност, за респект, друга димензија се Јапонците, селекторот Хаџиме Моријасу им се поклони на навивачите  и играчите на Хрватска по поразот во оминафиналето.