ФОТОГАЛЕРИЈА: Пораз на теренот, на трибините Фалангата победник на мечот Норвешка -Македонија

Норвешка се покажа како пресилна за Македонија на првиот натпревар на мундијалот во Полска.

Во Краков, Норвешка подобра од Македонија со 39:27. Најдобар стрелец во македонската репрезентација беше Талески со седум голови, Манасков постигна пет, Кузмановски и Петров по четири. Кај Норвежаните најефикасен беше Сагосен со шест голови.

Следен противник на Македонија Холандија (недела од 18:00 часот) која ја победи Аргентина со која во вторник ќе играме од 18:00 часот.