Ѓоковиќ носи најефтин часовник меѓу тенисерите: Скромен и во тој поглед- за разлика од Надал

Според светски медиуми, Новак Ѓоковиќ иако е заштитно лице на најскапите брендови на часовници кои достигнуваат милионски суми, тој не се одделува од  - Seiko Astron GPS Solar Dual-Time кој чини 1.680 долари. За споредба, Рафаел Надал носи часовник од 1.050.000 американски долари наречен Наречен RM 27-04 на Ричард Мил.

Специјално издание „Astron GPS Solar Dual-Time“ на Новак поседува куќиште од нерѓосувачки челик со облога од розе злато и црна керамичка база.