Го викаат дар од Бог: Посебно растение за мажите

Ја намалува простатата, ги елиминира камењата во бубрезите и лечи инфекции на уринарниот тракт...

Копривата е многу здраво растение и се користи во лекување на многу болести.

Еве некои од нејзините употреби: Нега на коса: Одлична е за косата, го ублажува првутот, го намалува опаѓањето на косата, го поттикнува растот и го обновува. Измијте ја косата со коприва од време на време, посебно мажите кои имаат сконост кон ќелавење.

Го регулира шеќерот во крвта: Чајот од коприва може да помогне во намалувањето на шеќерот во крвта. За таа цел, пијте 2-3 шолји од овој чај дневно. Се разбира, со сето она што се храните здраво. Копривата ќе помогне и при анемија: Чајот од коприва, ако се пие редовно, може да помогне и при анемија. Пијте го овој чај редовно за овие цели. Секако, мора повторно да напоменеме дека треба се храните здраво.

Ги елиминира камењата во бубрезите и лечи инфекции на уринарниот тракт: Правилната употреба на копривата може да ги третира уринарните инфекции и на тој начин да ги отстрани или раствори камењата во бубрезите. Ги решава проблемите со циркулацијата: Докажано е дека пиењето чај од коприва помага во циркулацијата. Ја лекува простатата: Добро решение е за проблеми со простатата, дури и 120 мг од оваа билка дневно може да го намали зголемувањето на простатата.

За сето горенаведено, можете да користите коприва или коприва во форма на чај од нејзините суви лисја, со стандардна подготовка (како и секој чај: една лажица мелени листови од сува коприва и до една чаша зовриена вода).