И без Неда Украден, ПОДНЕСЕНИ СТОТИЦИ ПРИГОВОРИ Шпанија поделена за евровизиската песна, феминистките тврдат дека е навредлива

Неколку дена откако Шпанија го избра дуото „Небулоса“ за свој кандидат за овогодинешниот избор за песна на Евровизија, нивната електропоп песна „Зора“ го достигна врвот на музичките топ листи во земјата.

Во исто време, песната го подели јавното мислење поради значењето на нејзиниот наслов, со оглед на тоа што зборот може да се преведе како лисица, но почесто се користи во навредлива смисла за жените.

Во текот на оваа недела, како што објави Гардијан, беа поднесени повеќе од 300 жалби против песната на дуото „Небулоса“, а феминистичкото движење од Мадрид им даде глас на оние кои повикуваа контроверзната песна да се повлече од Евровизија, опишувајќи го терминот „зора“. “ како „вербално насилство врз жените“, и посочувајќи дека навредливиот термин се појавува дури 45 пати во песната.

Дополнително, феминистичката организација посочува дека промоцијата на песната од страна на јавниот сервис може да доведе до нормализирање на употребата на контроверзниот термин кај малите деца и адолесцентите, иако од друга страна, шпанската државна телевизија РТВЕ и Европската Радиодифузниот сојуз, кој го организира натпреварот, со таа песна го одобри учеството на Шпанија.


Дури и шпанскиот премиер Педро Санчез не гледа ништо лошо во значењето на зборот.

– Ми се чини дека феминизмот не само што е праведен, тој може да биде и забавен, а ваквата провокација мора да потекнува од културата – изјави Санчез за телевизијата Ла Секта.

Тој став подоцна го повтори и шпанската министерка за еднаквост, Ана Редондо.

- Мислам дека ова е песна која ги руши стереотипите и е многу допадлива - изјави Редондо.

Додека пејачката на групата „Небулоса“ Марија Бас истакна дека нејзината песна претставува начин да се трансформира зборот „зора“ во нешто убаво.

Песната на дуото „Небулоса“, кое во 2018 година го основаа Марија Бас и нејзиниот сопруг Марк Дасус, по повеќе од две децении брак во кој имаа две деца, вчера беше рангирана како највирална мелодија на Spotify и трета во светот.

Се разговараше и за оваа песна, дали е копија на песната „Бомба“ на Неда Украден. Таа во неколку наврати кажа дека песната наликува на незината и дека веројатно и таа ќе тужи доколку се испостави дека е превземена.