И еве го: Најкомплицираниот часовник со четири лица

Оваа година, часовникот Jaeger-LeCoultre Reverso го слави својот деведесетти роденден…

Станува збор за модел кој првично беше создаден на барање на британската армија во Индија, каде што војниците сакаа часовник што може да издржи жестока игра на поло. Швајцарскиот бренд за часовници ја слави својата икона со создавање на најкомплицираниот часовник досега во оваа колекција - Reverso Hybris Mechanica Caliber 185 Quadriptyque, првиот часовник во светот со четири функционални лица и единаесет компликации, вклучувајќи вечен календар. Најкомплицираниот Reverso помина шест години во развој, и на прекрасен начин го покажува мајсторството на овој прекрасен бренд.

Како што велат од овој бренд, „најкомплицираното Реверсо е и најлесно за носење“.

Едното лице на овој часовник претставува ново ремек -дело на брендот Jaeger -LeCoultre. Сместен на позицијата седум часот, турбилонот создава триаголник со индикатори за вечниот календар, создавајќи чувство за симетрија. Брендот на часовници мораше да создаде нов систем на дискови за да го прикаже датумот, со цел да најде место за турбилонот.

Експертизата на брендот Jaeger-LeCoultre кога станува збор за sonnerie часовници е несомнена, а новиот Reverso е совршен пример за тоа. Ако ја поместите „рачката“ над куќиштето, ќе активирате мелодија што ви го кажува точното време. Симфонијата на овој механизам е видлива веднаш до секундарниот приказ на датумот, што означува исто време како и главното бирање.

За Reverso Hybris Mechanica Caliber 185, познатиот бренд мораше да ги обработи звучните компоненти, со цел да создаде беспрекорен тон без паузи помеѓу часовите, Како што споменавме, Reverso Hybris Mechanica Caliber 185 е првиот часовник кој има четири функционални лица. Надворешното лице содржи приказ на фазите на месечината на јужната хемисфера со карта на sвезди, која е врежана и лакирана.

На крајот, можеме да кажеме дека е поврзан со сино алигаторско ремче, што совршено го нагласува куќиштето направено од бело злато и сини раце. Беше претставено како ограничено издание од само десет примероци, од кои секој ќе чини 1,35 милиони долари.