Илон Маск: Се ожени двапати и двапати се разведе од втората сопруга

Бизнисменот Елон Маск (1971) привлече големо внимание во јавноста во последниве години, благодарение на неговите амбициозни планови и иновативни компании.

Еве неколку нагласи од неговата богата кариера:

Во 1983 година, Маск го продаде кодот за својата прва видео игра за 500 долари. Имаше само 12 години.

Во 1999 година, тој ја продаде својата компанија Compaq, ZIP2, за 341 милиони долари.

Во истата година, тој ја основа компанијата x.com од која се појави PayPal. Подоцна тој ја продаде компанијата на eBay за 1,5 милијарди долари.

Во 2002 година, тој ја основаше SpaceX, компанија специјализирана за комерцијални летала.

Во 2003 година, тој беше ко-основач на Tesla Motors, компанија што произведува електрични возила.

За време на големата финансиска криза, Маск речиси остана без Тесла и Спејс Икс.

Амбиција на Маск е да изгради колонија на Марс, а тој исто така планира да изгради супер брз воз „Hyperloop“ кој би го поминал растојанието од Лос Анџелес до Сан Франциско за половина час.

Неговото прво дете почина од синдром на ненадејна смрт

Станува збор за дете од првиот брак со Џастин Маск - бебето имало само 10 недели. Подоцна, двојката доби близнаци преку вештачко оплодување, а потоа и тројки. Елон и Џастин се разведоа во 2008 година по 8 години брак.

Се ожени двапати и двапати се разведе од втората сопруга