Имаше 143 кг, а потоа операцијата си го направи своето: Дејан Милиќевиќ се „преполови“ и гордо ги покажа стомачните

Познатиот фотограф Дејан Милиќевиќ имаше операција за намалување на желудникот, а потоа неговиот изглед драстично се промени

Дејан Милиќевиќ со години се бореше со вишокот килограми, а потоа реши да се подложи на се попопуларна процедура - хируршко намалување на желудникот, која фасцинираше многу познати личности.

Имено, Дејан имал дури 143 килограми кога решил овој проблем да го реши хируршки. Познатиот фотограф беше опериран во декември 2019 година, додека пред тоа неуспешно се обидуваше да ги намали килограмите по природен пат. Покрај изгледот од кој не беше задоволен, се појавиле и здравствени проблеми, што беше тригерот што го принудил Дејан да се подложи на процедурата.


Операцијата била успешна, а резултатите станаа повеќе од очигледни. Познато е дека операцијата за намалување на желудникот може да предизвика компликации за време на самата операција, но и по неа, доколку пациентот не почитува одредени правила. Сепак, Дејан ова го сфатил сериозно, а по операцијата строго се грижел за исхраната. Во едно интервју тој за магазинот Hello откри како изгледал тој процес и колку бил тежок.

„Оние кои се водат од мислата „го смалив желудникот, можам да продолжам да јадам како порано“ се на погрешен пат. Ќе размислам добро што да правиме со преостанатиот дел. И да, ако се обидете да продолжите со хамбургери и слатки, нема да можете, бидејќи телото ќе ја отфрли „нездравата храна“. Ако некој ми кажеше дека би гледал чоколадо без да сакам да го вкусам, немаше да му верувам. Се обидов неколку пати да изедам коцка, но секој пат ми се гадеше малку“, изјави фотографот и додаде:


„Првата недела се внесуваат само течности, потоа преку пасирана храна полека се враќаат во цврсти оброци, а во шестата недела се дозволува мало експериментирање со храната за да се провери реакцијата на организмот. На почетокот се ми беше чудно, но сега веќе се навикнав на новата диета. Во ресторан јадам третина од порцијата, барам да го спакуваат остатокот, а дома ја завршувам во неколку наврати. Едноставно, не можам да јадам повеќе од количината што се вклопува во мојата дланка. Го следам советот на докторот да јадам помали порции, четири до шест пати во текот на денот, со паузи од два часа. Избегнувам шеќер и зачинета храна во широк опсег. Денот го започнувам со смути, а менито вклучува зеленчук, бело сирење, секакви пијалаци и рижото“.


Милиќевиќ се појави на доделувањето на MAC наградите и ја воодушеви јавноста со својот необичен стајлинг, додека големо внимание привлекоа неговите вештачки стомачни мускули.


Фото: Инстаграм/Youtube - screenshoot