Ѕирнете во „проколнатата“ вила на Роби Вилијамс: Се продава за 9.2 милиони долари

... ако не се плашите од духови!

Зборувајќи за својот дом минатата година на Инстаграм лајв, британскиот пејач Роби Вилијамс рече дека куќата, која датира од 17 век, предизвикува ужас и дека неговата најстара ќерка се плашела да спие во една од собите. „Ѝ реков: „Дали ти се допаѓа твојата соба? Дали ти се допаѓа куќата? А, таа ми рече: 'Ме плаши таа соба!', реков: „Во ред, и мене ме плаши. Не мора повеќе да спиеш таму““, објасни пејачот.

Иако коментарите беа без сомнение од забавна интеракција со фановите на Инстаграм, тие можеби нема да му помогнат на Вилијамс да најде купувач. Но, има добри вести за сите потенцијални ловци на куќи кои не се плашат од духови: сегашната барана цена е околу 1,8 милиони долари пониска од онаа што Вилијамс ја потроши на имотот во 2009 година. 

Куќата на Вилијам Комптон Басет, датира од 1659 година. Сегашната куќа е изградена во 1935 година на местото на првобитната штала, и била екстензивно изменета во 1990 -тите, кога била во сопственост на архитект и добитник на наградата Прицкер, Норман Фостер.

Денес, куќата Комптон Басет се протега на приближно 72 акри живописно село. Свитлив пристап од главниот влез со порта, спроти има црква од 11 век до влезот во куќата. Главната куќа е долга, тесна, трикатна зграда која се простира на речиси 2000 квадратни метри и има седум спални соби и осум бањи. 

Вистинското изненадување е таканаречениот „комплекс за одмор“, кој зафаќа поголем дел од пониските нивоа. Ова е идеално место за бегство од променливото време во Британија, каде што има затворен базен, топла када, сауна и теретана. Ова ниво исто така содржи голема винска пештера и посебен апартман со една спална соба за персоналот. 

На првиот кат има прекрасна просторија со билијард и камин. Во долгиот ходник ќе најдете огромна главна спална соба со „неговата“ и „нејзината“ бања, гардероби и работна соба. На третиот кат има уште пет спални соби со сопствена бања. 

Надвор има хектари уредени градини, тревници и шуми. Тука е и саканото фудбалско игралиште Вилијамс, тениско игралиште со летна куќа и гостинска куќа со една спална соба, покриена со плочки. Има и бескрајни пешачки патеки, патеки за јавање коњи, па дури и патека за четири тркала, која Вилијамс наводно ја користел за „бесни трки“. 

Ако ви пречи 65-минутно возење со воз до Лондон, куќата исто така доаѓа со своја платформа за слетување со хеликоптер, плус самостоен хангар и работилница.


Фото: Robbreport/Инстаграм/Роби Вилијамс