Како да направите мед од чуваркуќа и да го излечите цело тело

Отпорот на чуваркуќата е најдобро опишан со неговото латинско име Семпервивум, што значи „секогаш жив“.

Чуваркуќата расте од Мароко до Иран, низ планините на Пиринејскиот полуостров, Алпите, Карпатите, Балканот, Турција и Кавказ. Во нашите области, почесто се користи како украсно отколку лековито растение.

Некои од нас можеби го паметат како растение кое се користело за лекување на болка во ушите како дете.

Составот и лековитите својства на Чуваркуќата 

Чуваркуќата куќа содржи танин, билна слуз, масно масло, смола, калциум малат, мравја и јаболкова киселина. Современото истражување потврди дека има многу вредни киселини, флавоноиди и јаглехидрати.

Се користи во народната медицина поради своите антиинфламаторни, адстрингентни и диуретични својства. Се нанесува во форма на сок, облоги, масти, тинктури или чаеви.

Најдобар природен лек за болка во увото

Чуваркуќата е стар народен лек против болки во увото, оштетување на тапанчето и губење на слухот. Неговиот сок раствора вишок зацврстена смола во увото и генерално ја намалува болката.

Многумина се убедени дека работи подобро од капките од аптека, па дури и некои педијатри ја препорачуваат за деца. За да се лекувате со неа, доволно е да исцедите 2 до 3 ml сок од лисјата, капете во увото, оставете да одмори некое време и по неколку минути нека тече сокот од увото.

Одличен лек за кожни болести и рани

Чуваркуќата има сличен ефект како алое вера, за кој е познато дека третира разни кожни болести. Оваа билка се смета за едно од најбезбедните лекови за широк спектар на кожни болести.

Поради своите антиинфламаторни и антисептички својства, служи и како одлична прва помош при изгореници, убоди и каснувања, бидејќи обезбедува брзо олеснување и смирување. Едноставно намачкајте ја проблематичната област со сок од чуваркуќата или ставете облоги од исечени лисја.


Сок од чуваркуќата 

Сокот чуваркуќата содржи полисахариди и антибактериски соединенија кои успешно се борат против бактериите. Исто така, помага при нервни нарушувања, стравови и епилепсија и против цревни паразити.

Може да се пие или да се испие со гаргара во случај на бронхитис, гнојно воспаление на забите, ушите и грлото. Се препорачува за малигни тумори на матката и усната шуплина. Пијте три лажици сок на ден или јадете неколку лисја од ова растение.

Чуваркуќа во мед

Оваа мешавина успешно ги третира миомите и цисти на матката и проблеми со тироидната жлезда. Има детоксикативно дејство и се препорачува после јадење и пиење во умерени количини. Мешана со топла вода, мешавината на чуваркуќа и мед ја намалува температурата.

Измелете 750 гр домашни лисја и измешајте ги со килограм мед. Земете една лажица наутро на празен стомак и една до две лажички во текот на денот.

Чај од чуваркуќа

Чај од чуваркуќа е одличен за тешка менструација, грчеви во менструацијата, дијареја и чиреви. Варете 10 g свежа или 12 g исушена чуваркуќа 15 минути во 250 ml вода. Процедете ја и оставете да се излади. Пијте чаша чај наутро на празен стомак, а потоа и по една кафена лажичка на секој час.

Одгледување на чуваркуќа

чуваркуќата е лесна за одгледување од нејзините основи. Тоа е многу издржливо растение кое може да се одгледува во тегли или на отворено. Достапна е во различни бои и расте до дваесет сантиметри. Каде и да ја засадите, нема да погрешите. Ќе имате прекрасна декорација, а со тоа и лек на дофат на раката. Интересно е што чуваркуќа успева дури и по замрзнување.

Ова е логична последица од неговата висока толеранција на студ и можноста за преживување во зимски услови. Се бере од март до октомври, и ако е во тегла, тогаш во текот на целата година. Бремените жени и доилките треба да ја избегнуваат .