Како изгледа денес синот на Пабло Ескобар: На 7 години знаел дека татко му е нарко-бос, има приватнал зоолошка градина и авион

Фото:  RED CREEK PRODUCTIONS/SEBASTIAN /PROFIMEDIA

Хуан Пабло Ескобар, сега познат како Себастијан Марокин, е син на озлогласениот политичар, криминалец и водач на картел - Пабло Ескобар.

Многу малку луѓе го познаваа Пабло Ескобар како добар човек со топло срце. Единствениот син на Ескобар, наречен Хуан Пабло Ескобар Хенао по неговиот татко, сега го носи името Себастијан Марокин, а за него Пабло Ескобар беше најдобриот татко на светот. Марокин сега има свое семејство и успешна кариера, но товарот на опасното наследство на неговиот татко никогаш не престанал да го следи. Со години избра да остане во сенка како обичен граѓанин и живееше во анонимност.

Фото: JAVIER TORRES / AFP / PROFIMEDIA

Сега живее во Буенос Аирес и работи како архитект и писател. Во 2014 година, откако се помири со своето минато, Марокин се огласи и објави книга со наслов „Пабло Ескобар: Мојот татко“. Книгата стана меѓународен бестселер бидејќи по многу години реши да го прекине молкот и да ги открие сите тајни. Во книгата Марокин го преживува своето детство и открива сè за својот татко.

Комплицирано детство

Синот на Пабло Ескобар во последното интервју кое го даде пред еден месец зборуваше за тоа дека на седум години знаел кој е неговиот татко. Себастијан Марокин рекол дека самиот Пабло му пришол и рекол дека е криминалец. Со татко кој некогаш беше наведен како еден од најбогатите луѓе во светот - со пријавена нето вредност од 25 милијарди долари - Мароканецот водеше екстравагантно детство. Меѓу средствата што ги имале биле приватни авиони и приватна зоолошка градина. Како дете, Марокин живеел на илјадници хектари земја со околу 200 животни како што се слонови, ноеви, зебри, камили и жирафи токму во неговиот двор.

Но, нивниот идиличен живот нагло се променил кога Ескобар наредил убиство на колумбискиот министер за правда Родриго Лар, а семејството било во бегство. Според интервјуата дадени од Марокин, семејството живеело во мали, валкани куќи. Благодарение на нивното презиме, земји како Германија и Обединетото Кралство исто така им одбија влез или азил. На крајот, им беше дозволен влез во Аргентина.

View this post on Instagram

A post shared by Jorge Lara (@jorge_lara_r)


Искупување за грешките на татко му

Иако животот на Пабло Ескобар беше исполнет со насилство, самиот Мароканец го заговара спротивното. Како пацифист, тој цврсто верува дека насилството раѓа насилство; тој, исто така, јавно ги признал погрешните постапки на неговиот татко и ги осудил неговите постапки. Својата книга Пабло Ескобар: Мојот Татко - му ја посвети на Ескобар со зборовите „на татко ми, кој ми покажа по кој пат да не одам“. Исто така, „Narcos“, хит ТВ-серијалот што се емитуваше три сезони, е оној за кој Марокин постојано ја предупредуваше јавноста.

„Татко ми беше многу посуров отколку што се прикажува во серијата. Ја тероризираше целата земја", рекол Марокин во едно интервју. „Треба да бидете одговорни кога ја раскажувате оваа приказна. Во Колумбија има илјадници жртви кои заслужуваат почит. Серијата создава култура каде што е кул да се биде дилер на дрога. Младите луѓе ширум светот ми пишуваат дека сакаат да бидат дилери на дрога и побарајте помош. Ова вклучуваше изградба на цркви, болници, стадиони и јавни куќи.

Извор: mondo.me