Како изгледа и што прави таткото на Златан Ибрахимовиќ? На синот му посвети две песни, а алкохолот и кафеаните го чинеа бракот

Многумина не знаат кој е таткото на Златан Ибрахимовиќ, но тој последниве години станува сѐ попознат

Златан Ибрахимовиќ важи за човек кој самоуверено чекори низ животот, сигурен дека е најдобар.

Сепак, иако стана еден од најдобрите и најплатените фудбалери, тој не крие дека на почетокот на кариерата многу луѓе го предизвикувале, дури и го понижувале, а тој што се сомневал во него бил неговиот татко.

Таткото на Златан Ибрахимовиќ, Шефик, по потекло од Босна и Херцеговина, најпрвин работел како доселеник во Шведска, а потоа во старо време почнал да гради кариера како пејач на народна музика! Има поголем успех и подобра атмосфера во балканските пабови ширум Европа отколку на YouTube, каде неговиот канал го следат неколку илјади фолк фанови. 

Шефик, познат и по прекарот Кинко, му посветил две песни на Златан (Sine moj, Zlato, Zlatane), неговата родна Бијелина (Lijepa si, Bijeljino) и Босна (Vraćam ti se, Bosno), а првата негова снимка датира од 1991 година, кога гостуваше на ТВ Сараево со песната „Teško je voljeti“.

Инаку, Шефик отсекогаш ја сакал кафеаната, а со тоа и алкохолот, поради што се распаднал бракот со мајката на Ибрахимовиќ, Јурка. Златан кариерата ја започна во тимот на МБИ заедно со врсниците од Шведска, а по неколку години се пресели во тимот на ФБК Балкан. Разликата меѓу двата клуба беше драстична и беше создадена од татковци на трибините. Додека татковците на играчите во МБИ ја даваа својата поддршка со извици „Ајде момци, добро е!“, дотогаш во новиот клуб татковците ги пцуеја своите деца.

- Викале: „Ќе ти е*ам мат*р“. Мислев, одлично, исто како дома. Добро ми е овде. Не ги гледаше моите игри, ниту ме охрабруваше на училиште. Го имаше своето пиење, својата војна и неговата југословенска музика - напиша Златан во својата автобиографија.

Меѓутоа, таквиот однос на таткото кон синот не траел вечно! Во еден момент, животот на Шефик се смени и тој од целосно незагрижен станал посветен татко и најголем поддржувач на својот син. Го следел секој негов тренинг, сечел написи во весниците, ги гледал сите натпревари. Тој однос е зачуван до ден денес!


„Одев на тренинзи гладен, бидејќи татко ми чуваше само пиво во фрижидер“.

Златан Ибрахимовиќ го опиша својот тежок живот со својот татко во автобиографското дело „Мојата историја: Јас сум Златан Ибрахимовиќ“, признавајќи дека често одел гладен на тренинзи бидејќи фрижидерот бил исполнет само со пиво.

Така во книгата го опишал татко си Шефик. Иако имал малку несреќно детство со својот татко, Златан подоцна се зближил со него. Самиот Шефик сфатил колку е успешен неговиот син, па престанал да пие, а во некои документарни филмови има сцени од разговорот на двајцата по натпреварот.

- Дадов гол - му рекол Златан по еден меч на Сефик. - Пак?! Па, не застануваш - одговорил неговиот татко.


Фото и Видео: Youtube