Како полесно да се разбудите: Едно нешто ќе ве изненади, а одлично е

Дури и ако не можете да функционирате пред 10 часот наутро, можете барем да се обидете да го навикнете вашето тело да станува, а неколку совети ќе ви помогнат.

Мислата за нов работен ден или недела често предизвикува напнатост кај повеќето од вас: ‘Стани или откажи се’? Станувањето наутро (барем за некои) е тешко затоа што повеќе би сакале да останеме во топол кревет и да дремеме. Додека некои се ноќни птици и функционираат подобро во темница и едвај гледаат наутро, други се будат со првите сончеви зраци и веднаш се подготвени за нов ден.

Ако сте во втората група, секоја чест, ако сте во првата, нема спас за вас. Се шегуваме, еве неколку трикови кои ќе ви помогнат полесно да се разбудите, а станувањето ќе биде полесно и полесно.

Вода

Дали знаевте дека е многу мудро да се чува шише вода покрај креветот?

Имено, првото нешто што треба да направите кога ќе станете е да земете неколку голтки вода за да го хидрирате вашето тело и полесно да се разбудите. Покрај тоа, водата го стимулира варењето на храната веднаш по станување.

Ако обична вода навистина не ви е убава, додадете парчиња лимон или краставица за да добиете освежителен вкус.

Истегнување

Откако ќе ја испиете водата, време е за лесен тренинг.

Вежбањето ќе ви даде енергија за остатокот од денот, но не мора да вклучува трчање или тешки вежби. Важно е само добро да се истегнете и малку да го поместите телото. Веднаш ќе ја забележите разликата!

Светлина

Некои не можат да заспијат ако нивната соба не е во целосен мрак. Ако и вие спаѓате во оваа група, веднаш по будењето, отворете ги завесите бидејќи изложеноста на утринска светлина може да има корисни ефекти врз организмот со потиснување на мелатонинот и зголемување на нивото на серотонин, или хормонот на среќата. Нашите тела следат природен деноноќен ритам и светлината има најсилен ефект врз нашиот биолошки часовник. Идеално, треба да се будите секој ден со сончева светлина што сјае низ вашиот прозорец.

Доручек

Нема ништо поубаво од започнувањето на денот со здрав појадок што можете да го подготвите дури и претходната вечер.

Појадок богат со протеини, влакна и микроелементи ќе ви обезбеди доволно енергија во текот на денот и ќе можете полесно да го издржите до ручекот.

Вечерта ставете овесна каша да се впие во млеко по желба, а наутро само додадете малку овошје, ореви и на пример семе од чиа или лен. Брзо и добро!

Кафе

Многумина не чувствуваат потреба за храна наутро и тоа е сосема во ред.

Но, пиењето кафе на празен стомак никогаш не е добра идеја бидејќи кафето стимулира зголемено производство на желудочна киселина, па може да се појави металоиди, а некои истражувања тврдат дека премногу киселина во стомакот влијае на појава на ненадејни промени во расположението, раздразливост и вознемиреност. Значи, кафето ќе ви помогне да се разбудите, но пијте го само откако ќе ставите барем нешто во стомакот.

Квалитетен сон

На можноста полесно да се разбудите наутро влијае и колку часови сте спиеле и дали спиењето било добро. За да ги олесните утрата, обидете се да воспоставите навика да легнете во исто време, барем во поголема мера.

Исто така, за време на викендите, обидете се да станете во слично време како и за време на работната недела за да не го нарушите биоритамот затоа што на телото му се допаѓа распоредот!