Каков МУСТАНГ: Фантастична моќност

Оригиналниот мустанг Булит од 1968 година беше изложен за време на годинешниот саем во Детроит, каде ги воодушеви сите фанови на марката…

Сепак, тоа не беше единственото изненадување што Форд го подготви за своите фанови. Овој американски производител работи на новина во изминатите неколку месеци, така што за време на споменатиот саем, тие открија и нова генерација на модели Mustang Bullitt.

Врз основа на моќниот Mustang S550, годинашната верзија ги има истите спортски детали како пакетот Mustang GT Premium и Performance пакет, и доаѓа со надграден пет-литарски V8 мотор кој развива 475 коњски сили и 570 Nm вртежен момент. Целата оваа моќност се испраќа на тркалата преку рачен менувач.

Со најголема брзина од 263 милји на час, овој див Мустанг носи со себе изобилство опрема. Суптилните хромирани акценти, деветнаесет инчни тркала, Брембо кочниците со црвена боја и беспрекорна предна маска сите додаваат на агресивниот изглед на овој модел, што дефинитивно ќе им се допадне на сите негови фанови.

Можеби изборот на боја за првиот модел не беше најдобар, но секако, клиентите можат да ја изберат познатата сенка на „Shadow Black“, ако не им се допаѓа класичната темно-зелена боја. 

Исто така, овој Mustang има инови цевки за издувни гасови на црниот NitroPlate, како и систем за индукција на отворено.

Ако погледнете малку подобро во кабината на возачот, ќе забележите кожен волан, уникатни зелени шевови и 12-инчен ЛЦД екран.