Какви часовници се носат во вселената: Борба за превласт

Најголемото признание за квалитетот на часовниците се чини дека е нивниот лет во вселената. Има барем неколку производители на часовници кои сè уште гордо истакнуваат денес дека нивниот бренд бил „прв во вселената“.

Дали некогаш сте забележале дека во многу популарни холивудски филмови за вселената, нивните херои - астронаути - имаат иста марка на часовници на своите раце, а тоа е Хамилтон? Метју Меконахи во Интерстилар имаше таков часовник кога споредуваше време додека се враќаше дома каде сите беа веќе стари. 

Мет Дејмон, исто така, имал ваков часовник во филмот за планетата Марс кога останал сам и се борел да преживее на Црвената планета. Само што споменатата американска марка никогаш не била „простор“ во реалниот живот, само на платно.

Да, тие се бореа за „вселенскиот“ статус онолку долго колку што можеа, затоа што времето во вселената е клучно, а да се биде во вселената е чест за секоја марка (и најдобра реклама). 

Сепак, иако денес не може да се оди на мисија со кој било часовник, тоа не беше секогаш така. Еднаш, тоа скоро го чинеше живот екипажот.

Часовникот на Гагарин

Се чини дека нема дилема за тоа чиј часовник беше прв во вселената. Секој знае дека првиот човек во вселената бил советскиот космонаут Јури Гагарин. Кога ја изговори познатата „ Да одиме“ во 1961 година, неговиот часовник ја воскресна марка „Побједа“. Овие часовници тогаш со гордост ги носеше цела генерација перестројка нарекувајќи ги „часовникот Гагарин“.

Создадени само за воздухопловните сили, овие часовници не можеа да се купат до средината на 1980-тите. Тие беа опремени со механизам за заштита од удари и функција за стопирање на секунди (за мерење на времето со точност досекунда). Тие се сметаа за најсигурни часовници во целиот Советски сојуз.

Точно, имаше упорни гласини дека часовникот на Гагарин не го поднел оптоварувањето и застанал дури и за време на лансирањето на ракетата, но ова никогаш не беше официјално потврдено. Спротивно на тоа, по познатата мисија, целото производство на фабриката за часовници го доби гордото име „Ракета“,

За прв пат на отворен простор

Вториот рекорд е поврзан со советскиот часовник „Стрела“, со кој во 1965 година првиот човек, космонаут Алексеј Леонов излезе на отворен простор. „Стрела“ изгледаше како денешните часовници од опрема наменета за идните учесници на SpaceX наИлон Маск. Тие потоа беа распоредени во командниот персонал на Воените сили и имаа стоперка, 45-минутен бројач, како и скала на телеметрија и тахиметар. За обичните граѓани, очигледно, ваквите часовници не биле познати.

Потоа, уште многу рачни часовници со романтичните имиња „Океан“, „Восток“, „Слава“ летаа во вселената со руските космонаути, а на крај и „Пољот“. Сите тие беа произведени во Советскиот Сојуз. НАСА не се грижеше многу за нивното потекло.

Хјустон, имаме проблем!

Во „трката за месечината“ победи швајцарскиот бренд Омега Спидмастер. Часовникот го носеше Буз Олдрин кога слета на Месечината во 1969 година, а денес е официјалниот часовник на астронаутот на американската вселенска агенција. Во тој момент, тоа беше единственото парче опрема што не беше специјално дизајнирано за лет во вселената. Може да се каже дека Омега победи на фер конкуренцијата.

Прв пат беше носен во орбитата во 1962 година од Воли Шира, астронаут кој го купи часовникот со неговите пари. Во 1965 година, НАСА анонимно купила часовници од познати брендови како Лонгинс, Ролекс, Бул, Хамилтон, Елгин, Бенрус и Омега и ги тестирала. Само Омега успешно ги помина сите тестови. Изборите мораше да бидат одбрани во Сенатот на САД. Американското здружение на часовници.

Како и да е, часовниците „Омега“ ги спасија животите на екипажот во најдраматичниот момент во историјата на вселенското летање, кога експлодиран резервоар за кислород на Аполо 13 (една од мисиите на НАСА) на Месечината во 1970 година, предизвика протекување на кислород и прекини на електрична енергија. Бидејќи системот за навигација не функционираше и дека лошиот временски прорачун за безбедно враќање во атмосферата на Земјата може да значи губење на животот, излезот беше само супер-точен прорачун. Рачните часовници беа на висина на задачата и беа наградени со почесно признание на „Снупи“ на НАСА.

Какви часовници се носат денес во вселената?

Она што денес е сигурно е дека електронските часовници не одат во вселената. Тие не можат да издржат на нивото на зрачење што минува низ чипот. Иако во советско време се сметаше дека никој нема да носи механички часовници во иднина. Тогаш дури беше покрената и своевидна рекламна кампања во која советските космонаути позираа со домашни часовници направени во фабриката за течни кристали Пуљсар.