Кои се подобри? Скапите и евтините фармерки?

Експертот открива разлика помеѓу скапи и ефтини фармерки, како и за тоа кои се подобри

Џинсот е се секогаш во мода и секој ги има во својот орман

Фармерките се идеални во секоја комбинација, од оние што го облекуваме за да одиме на прошетка и да пиеме со пријателите, да разговараме на работа и да излегуваме на забава.

Постои една малку поголема дилема за фармерките, а тоа е поврзано со шопингот. Дали ќе купите фармерки кои чинат 500 или 5.000 динари, или повеќе? Многумина кои купуваат фармерки бараат поевтини модели, но каква е навистина разликата помеѓу поевтини и поскапи модели?

Брус Алтон е еден од директорите на Nudie Jeans кој работел со повеќе производители на фармерки во текот на својата кариера и истакнува колку всушност се разликуваат евтините и скапите фармерки. Првата разлика е во тоа што на прв поглед скапите фармерки се препознаваат по совршениот крој за разлика од евтините. Различното кроење, копчиња, потставата на џебовите, перењето и како тие стојат... сите нешта допринесуваат за цената. Кога сето ова ќе се земе предвид и фармерките сошиени, на нив се става етикета.

Етикетата може да наплаќа многу или малку за своите модели, во зависност од дизајнот. Алтон советува дека секој клиент треба да има основни очекувања кога станува збор за трошење на тешко заработените пари на пар фармерки, без разлика дали е скапо или ефтино.

Брендот е најдобриот патоказ на клиентите при купување фармерки на кои тие внимаваат. Кога станува збор за фармерки, Алтон вели дека секој бренд е различен и неговата репутација ја диктира цената.

- Ако земете како пример луксузен бренд кој потроши милиони долари на реклами и се обидува да го донесе нивниот производ во рацете на славните, тогаш не можете да очекувате пониска цена. Тие ја ограничуваат дистрибуцијата и производството за да ја одржат својата висока цена, рече Алтон.

Кога купувате фармерки, обрнете внимание на видот на материјалот што ќе изберете да го носите. Ткаењето тексас е светиот грал кога станува збор за фармерки и неговата цена варира. Најдобрата ткаенина има мали простори и е ткаена така што рабовите го спречуваат кинењето.

Поголемото растојание во материјалот е наменет за масовно производство и брз начин на производство на фармерки. Лабавите кратења и материјалот може да предизвикаат фармерките да се распаднат многу брзо. Добро изработените и зашиени фармерки нема да се раскинат толку лесно.

- Како и во секое производство, постои добар и лош начин на производство. Сето тоа зависи од користениот материјал и од односот со околината кога станува збор за производниот процес, рече Алтон.

Според него, кога купувате панталони од 100 долари па и повеќе, не значи дека купувате и добар пар фармерки. Фармерките направени во земји од третиот свет, како што е Кина, генерално, не ги исполнуваат стандардите. Производителите се стремат да заштедат што е можно повеќе, а заштедата од 1 американски долари по пар вреди кога произведувате 10 милиони парафармерки годишно.

Овој стручњак посочува дека освен ако фармеките не претворат во злато  се што ќе допрат, тогаш нема смисла да чинатпремногу скапо.