Кој е најскапиот спортист во историјата: Тој ќе заработи повеќе од Џордан и Коби заедно

Patrik Mahoms, одбранбениот играч на НФЛ шампионот Канзас Сити Чифс, го договори новиот десетгодишен договор со оваа франшиза, што ќе го направи најплатениот спортист во историјата.

Офанзивниот лидер „Поглавица“ ќе заработи дури 450 милиони долари до 2031 година, што е повеќе отколку, да речеме колку што заработија Мајкл Џордан и Коби Брајант заедно во своите кариери во НБА-лигата.

На пример, најголемиот кошаркар на сите времиња, Џордан, заработи вкупно околу 93 милиони долари во 15 сезони во Булс, што е сума што Mahoms ќе ја собере во две сезони.

Иако има само 24 години и зад себе има само две професионални сезони во НФЛ, тој, според многумина, во моментов е најдобриот играч во американскиот фудбал.

Во својата прва целосна сезона во НФЛ, тој ја освои МВП наградата и стигна до финалето на конференцијата во 2019 година, а потоа во втората го одведе тимот до самиот крај, до шампионскиот прстен, со награда за најкорисен играч во Супербоул.

Патрик е, патем, син на поранешен американски професионален бејзбол играч, постар  Пат Махомс.

Патрик Махомс е во врска со Британија Метјус скоро осум години, кој редовно навива од публиката додека игра. Обајцата се од Вајтхаус во Тексас, каде што завршиле средно училиште, и почнале да се забавуваат кога тој бил втора, а таа била во прва година во гимназија, и оттогаш се во хармоничен однос.

Минатата година, тие купија куќа од два милиони долари каде живеат со своите кучиња.

Интересно е што едно време, како тинејџер, Махомс исто така размислуваше да се откаже од играње американски фудбал. За среќа, навреме интервенираше неговата мајка Ренди Мартин.

- За време на раната фаза од средното училиште, тој во една прилика ми пријде и ми рече дека сака да престане да игра фудбал. Му реков дека ќе жали ако тоа се случи - открива г-ѓа Мартин.