Кој е следниот ривал на Ѓоковиќ: Го малтретирал Новак, па Србинот го превоспитал!

Најголемата победа ја постигна токму на на АО

Призна дека Новак Ѓоковиќ е најголем, но и дека нема да се откаже кога ноќта меѓу вторник и среда ќе излезе на теренот против светскиот рекет број еден! Во исто време, Алексеј Попирин верува дека може да ги искористи своите предности и да направи голема сензација, односно да го елиминира Новак на стартот на Австралија Опен!

Попирин се пласираше во следната рунда на АО со 3:0 во сетот и ќе биде следен противник на Ѓоковиќ во 2. коло. Досега се сретнале само еднаш, Ноле го доби тој меч во Токио во 2019 година со 2:0 во сетови, а Попирин знаеше од тренинзите бидејќи беше негов спаринг партнер во Париз пред пет години.

Српски Телеграф тогаш беше на споменатиот тренинг, кој во еден момент повеќе личеше на натпревар, на борба „живот или смрт“. Попирин веднаш „пукаше од сите оружја“, веќе од првите вежби за загревање на дијагонали и паралели.

- Во почетокот тоа не му пречеше премногу на Новак - затоа што се трудеше да се грижи за својот ритам на удари, посветувајќи многу внимание на поставувањето на ударите поблиску до основната линија. Но, кога Алекс продолжи „со истиот систем“, дојде време за малку „превоспитување“. Српскиот ас, користејќи ја моќта на своите удари, го потисна младиот предизвикувач и сѐ повеќе го носеше со длабоки топки - до тој степен што Попирин мораше да паузира многу порано од вообичаено. „Дали си добро“, го праша Новак младиот Алексеј, кој буквално се упати кон клупата за да се одмори - јави нивниот репортер од местото на настанот.

View this post on Instagram

A post shared by Alexei Popyrin (@alexeipopyrin)


Попирин има 25 години и никогаш не стигнал до ГС по третото коло. Неговата најголема победа е против Тејлор Фриц, токму овде во Мелбурн во 2023 година.

Роден е во Сиднеј, неговите родители се Руси, живеел во Шпанија и Дубаи, а интересно е и тоа што Алекс Де Минор му бил сосед во Аликанте. Наскоро ќе побараат совет од него за Новак, бидејќи „Демонот“ неодамна го совлада српскиот тенисер во Купот на Јунајтед.

Тој освои две титули: првата во 2021 година во Сингапур, втората минатата година во Хрватска - на турнирот во Умаг. Играше и во Бања Лука.

Неговиот идол е Хуан Мартин Дел Потро, го викаат Поп, а тој е фан на Евертон и Портланд во НБА. Неговиот највисок пласман е 39. место.

View this post on Instagram

A post shared by Amy Pederick (@amypederick)


Тој е и физички супериорен и се карактеризира со жесток сервис и добар форхенд. Додуша, глината му е омилена подлога, иако стигна само до 3. коло на АО и УС Опен.

Тој е во врска со извесна Еми Педерик (и тоа долго време), која студира да стане психотерапевт.

Извор: Telegraf.rs