Конечно избрани: Петте најдобри паметни часовници за 2019 година

Паметните часовници стануваат сè попопуларни, а еве и оние што станаа комплетен хит оваа година ...

Иако многумина беа против паметните часовници, денес тие стануваат едени од најпопуларните. За разлика од обичните часовници кои само покажуваат време и датум, овие часовници се како мини компјутери кои можат да ви го кажат времето, состојбата на вашето тело, да ви покажуваат пораки, па дури и да ги користите за пристап до социјалните мрежи.

Многу од овие часовници имаат и навигација, како и други корисни апликации што го олеснуваат секојдневниот живот. Овој пат решивме да ви ги претставиме најпопуларните паметни часовници кои ги изгласаа за комплетен хит оваа година.

1. Samsung Gear S3

Процесор :: Платформа, база на Tizen 4.0

Оперативен систем :: AndroidWear

Екран :: Капацитен екран на допир за супер AMOLED, 16М

Меморија :: 4 GB, 768 MB RAM меморија

Батерија :: 72ч


2. Huawei Watch 2

Процесор :: Qualcomm MSM8909W Snapdragon Wear 2100

Оперативен систем :: Android Wear OS 2.0, надграден до 2.1

Екран :: АМОЛЕД капацитивен екран на допир, 16М

Меморија :: 4 GB, 768 MB RAM меморија

Батерија :: 48ч


3. Garmin Forerunner 935

Оперативен систем :: Сопствен оперативен систем

Дисплеј :: 1,2 "инчи 240 x 240 пиксели

Меморија :: 64MB

Батерија: До 2 недели, до 24 часа во GPS режим, до 50 часа во режимот UltraTrac ((со мерење на пулсот на зглобот) или до 60 часа во режимот UltraTrac ((без мерење на пулсот на зглобот)

Сензори: GPS GLONASS, Монитор на срцев ритам на рачниот зглоб Garmin Elevate, Барометарски висински метар, компас, жироскоп, акцелерометар, термометар


4. Tag Heuer Connected

Процесор :: Intel Atom Z34xx

Оперативен систем :: Android Wear OS 2.0, надграден до 2.1

Екран :: АМОЛЕД капацитивен екран на допир, 16М

Меморија :: 4 GB, 512 MB

Батерија :: 25ч


5. Nixon Mission

Процесор :: Qualcomm® Snapdragon ™ wear 2100 систем за чип (SoC)

Оперативен систем :: AndroidWear

Дисплеј :: 1,39 ”АМОЛЕД

Меморија :: 4 GB, 512 MB

Батерија: 2 дена на траење на батеријата

Сензори : сензор за амбиентална светлина, GPS, термометар, височина, барометар, сензори за е-компас, гиометар, акцелерометар и сензор за влажност