КОНЕЧНО: Новиот BENTLEY BACALAR

Чекавме толку долго за да видиме како ќе изгледа новиот Бентли ...

Заоблените LED фарови фрлаат светлина на новата решетка, која e помала од претходните модели. Предниот браник е помал, иако има поголеми странични делови и помасовно внесување на воздухот. Автомобилот седи на 22-инчни тркала кои му даваат рационализиран изглед и го прават да изгледа многу привлечно и стилски.

Задниот дел изгледа помалку пополнет во однос наEXP 100 GT, кој служеше како инспирација за новиот модел Bacalar. Браникот е различен и вклучува дифузер што остава простор за правоаголни издувни цевки. Бакаларот под аспираторот крие мотор со внатрешно согорување кој произведува 1.340 коњски сили и 1.191 Nm вртежен момент.

Станува збор за 6,0-литарски твин-турбо V12 бензински мотор, кој се совпаѓа со осумстепен автоматски менувач со двојна спојка и погон на сите тркала што го менува вртежниот момент помеѓу двете оски. Произведува 659 КС повеќе од Continental GT, како и 900 Nm вртежен момент. 

Автомобилот располага и со динамичен систем за возење од 48 волти, кој нуди „одговорно возење и извонредно ракување и прилагодувања во сите услови“, велат од Бентли.

Што се однесува до ентериерот, тој е потполно уникатен и иновативен, затоа ви ги претставуваме фотографиите кои најдобро ќе го опишат.

Производството е ограничено на само 12 единици и цената сè уште не е позната.