Кралот на домашните задачи: Како син на банкар во карантин собра милиони со 18+ страница

ДЕНЕС скоро не постои личност која не слушнала за страницата OnlyFans. Тоа е мрежна платформа каде секој што сака може да објавува експлицитна содржина, а другите можат да ја видат само доколку плаќаат за тоа.

Платформата 18+ брзо стана популарна меѓу порно sвездите, но и многу други креатори на содржини преку Интернет, така што само слики на многу популарни инфлуенсери од Instagram и YouTube можат да се најдат на OnlyFans. Зад платформата, која го доживеа својот бум оваа година, стои 37-годишниот Тимоти Стокли, човек кој ја носи титулата „крал на домашните задачи“.

OnlyFans започна пред четири години со седиште во Лондон. Некои сметаат дека платформата ја револуционизирала сексуалната индустрија, додека други тврдат дека сметаат дека страницата создава „врска“ со нив.

Корисниците плаќаат од 3,90 фунти за содржина до 39 фунти месечно, во зависност од содржината, а страницата зема 20 проценти од тоа. За време на карантинот бизнисот цветаше, The Sun пишува дека забележале пораст од 42 проценти на новите профили.

The Sun пишува дека платформата досега платила околу 956 милиони фунти за креаторите на содржини и остварила приход од над 1,2 милијарди фунти.

Како започна сето тоа?

Во 2011 година, Стокли ја лансираше фетиш-страницата GlamWorship.com. Тој ја забележа зголемената потреба на корисниците за „прилагодлива“ содржина, па го создаде Custom4U.com, страница на која корисниците може да платат за да побараат порно sвезди за содржината што сакаа да ја видат.

Тој ја продаде таа страница во 2019 година, а во меѓувреме се посвети целосно на OnlyFans. Тој призна дека гледал повеќе од милион порно филмови во текот на животот. „Јас сум имун на сите перверзии“, рече тој еднаш.

Денес, овој син на банкар живее во Сторфорд, во вила од 2,4 милиони фунти со шест спални соби, кино и сауна.

Што е на OnlyFans?

"Мажите денес повеќе не сакаат да плаќаат за порнографија. Тие можат да ја видат бесплатно. Тие сакаат да видат 18+ снимки од девојки што ги гледаат на социјалните медиуми или во списанија. Јас сум како нивната онлајн девојка", рече Дани Харвуд, девојката која стана прва Британка која заработи милион фунти на оваа мрежа. Патем, таа се приклучи дури во 2019 година.

И токму оваа реченица е најдобриот опис на содржината (и чија) содржина може да се најде на OnlyFans. Ова не е исклучиво за порно sвездите или сексуалните работници, експлицитните содржини (и) на оваа платформа ги објавуваат и девојките кои станаа познати на Инстаграм. Многу од нив сега користат Инстаграм и слични социјални мрежи за привлекување фанови на OnlyFans.

Прашање во врска со „Pimp“ и приватност

Сепак, не сите девојки имаат позитивно искуство како Дани. Една девојка еднаш изјави за „Сандеј тајмс“ дека чувствува дека е практично проституирање и дека ѝ се чинело дека страницата е како макроа таа е проститутка.

Сепак, „кралот на домашните задачи“ Стокли ги отфрла сите такви тврдења. Тој вели дека сите креатори доброволно се приклучиле на платформата. „Секој е таму доброволно и ја објавува содржината што ја сакаат“, рече тој во една пригода.

Лекси, 37-годишна стриптизета од Манчестер, вели дека заработила 1.000 фунти во првиот месец на „OnlyFans“.

"Тоа е како да работите на провизија. Ако не работите, нема да заработите пари. Ако планирате да го направите тоа од забавна или да се забавувате, ве молам, не, луѓето заработуваат за тоа. И, размислете внимателно за содржината што ја објавувате затоа што е таму засекогаш “, вели Лекси.

И навистина, приватноста останува тема на дискусија за OnlyFans. Стокли тврди дека прават сé за да ја заштитат приватноста и содржината на нивните креатори. Содржината не може да се "зачува" или презема, ниту пак може да биде слика на екранот. Сепак, многумина посочуваат дека треба да се направи многу повеќе во овој поглед, бидејќи бројни снимки се појавија во февруари годинава и завршија на Твитер.

Помеѓу 1,5 и 4 терабајти со 18+ содржини кружеа на социјалните мрежи, кои дотогаш можеа да ги видат само корисниците кои плаќале за претплатата и таа содржина. Во тоа време, тие тврдеа дека не е извршен хакерски напад. „Ги испитавме обвиненијата за хакерство и не најдовме докази за какво било нарушување на нашите системи. Содржината што кружи на социјалните медиуми се чини дека е собрана од различни платформи“, рекоа тие за „BuzzFeed“.

Досега, платформата има околу 760,000 креатори, од кои 100.000 се од Велика Британија. Нивните профили редовно ги следат повеќе од 50 милиони корисници ширум светот.