Кристијано Роналдо го престигна Пеле

Славниот португалски фудбалер Кристијано Роналдо продолжува да оди на титулата GOAT (најголемата на сите времиња), соборувајќи го официјалниот рекорд на Пеле од 757 голови со неговиот 758-ти гол.

35-годишниот напаѓач на Јувентус, кој неодамна се опорави од вирусот КОВИД-19, го отвори натпреварот во неделата постигнувајќи гол против Удинезе во првото полувреме. Првиот гол на Роналдо на мечот се изедначи со легендарниот Пеле.

Вториот гол на Роналдо му овозможи да го престигне Пеле и да стане втор играч во историјата според бројот на постигнати голови. Наскоро се очекува Роналдо да го престигне Џозеф Бикан, кој го држи рекордот за најмногу постигнати голови (759).

Роналдо во моментов има 656 клупски голови од првото започнување во Спортинг Лисабон во 2002 година, а поголемиот дел од головите беа постигнати за време на неговиот престој во Реал. Играјќи за Португалија, Роналдо постигна 102 гола на 120 натпревари.

Извор: Мушки Магазин. рс