Луис Хамилтон: Шокантен потег- од Мерцедес во Ферари, за 100 милиони долари

Голем број извори велат дека е договорен договорот седумкратниот светски шампион Хамилтон да му се приклучи на Шарл Леклер во Маранело од 2025 година.

Ферари и Мерцедес одбија да коментираат.

На персоналот на Мерцедес Ф1 им беше кажано на состанокот со директорот на тимот Тото Волф и техничкиот директор Џејмс Алисон во четвртокот попладне.

Хамилтон (39) дури минатото лето потпиша нов двегодишен договор со Мерцедес. Се смета дека неговиот договор содржел клаузула за пауза по една година, која Хамилтон ја избрал да ја искористи.

Можноста Хамилтон да се пресели во Ферари во 2025 година првично беше објавена во италијанските и шпанските медиуми во четвртокот. Би-би-си Спорт оттогаш го потврди потегот преку повеќе извори.

Со години наизменично се шушка за преселба на Хамилтон во Ферари. 

Договорот за Хамилтон се случи брзо. Ферари беа во преговори за продолжување на договорот со Карлос Саинц, чиј договор истекува на крајот од оваа сезона.

Но, претседателот на Ферари, Џон Елкан тогаш откри дека Хамилтон е можност и забрза да го обезбеди неговиот потпис. Двајцата се пријатели и се запознале добро во неколку наврати во последните години.

Хамилтон ја освои последната од неговите седум светски титули во 2020 година и го потпиша својот последен двегодишен договор со Мерцедес во август, со што неговиот период со тимот ќе се продолжи на 13 години.

Ферари призна дека разговарал со тогашниот светски шампион Хамилтон во 2019 година за да им се придружи во иднина.

Ред Бул доминираше во спортот во изминатите две сезони по контроверзната трка за ГН на Абу Даби во 2021 година, кога Хамилтон загуби од Макс Верстапен откако поранешниот директор на трката на ФИА, Мајкл Маси, ги игнорираше правилата за управување со безбедносен автомобил на крајот на трката.

Оттогаш, тој е поттикнат од желбата да се одмазди за, според него, неправда и да ја освои својата осма титула.

Луис Хамилтон го израмни рекордот на Михаел Шумахер за најмногу светски титули освојувајќи ја седмата во 2020 година.

На крајот од минатата сезона, Хамилтон звучеше недвосмислено за неговата верба во способноста на Мерцедес да се опорави од двете тешки сезони и да го предизвика Ред Бул.

Во интервју за Би-Би-Си Спорт и други избрани медиуми на последната трка од сезоната во Абу Даби, тој рече: „Верувам дека сега имаме Северна ѕвезда. Што мислам дека не сме ја имале веќе две години. Но. сè уште нема права линија.


„Мислам дека го разбираме болидот многу подобро. Тие развија одлични алатки во позадина. Па нормално, се надевам, но нема да го задржам здивот до крај“.

Ферари, исто така, имаа тешки неколку сезони, а двата тима беа затворени во битка за второто место во шампионатот за конструктори минатата година, што Мерцедес тесно го освои и покрај тоа што Ферари беше побрзиот болид до крајот на сезоната.

Потегот на Хамилтон ќе испрати шокови во Ф1 - слични на оние кога тој избра да го напушти Мекларен во Мерцедес за сезоната 2013.

Во тоа време, многумина ја доведуваа во прашање одлуката на Хамилтон, но таа се покажа како неверојатно промислена - тој и тимот доминираа во Ф1 од сезоната 2014 година, со што Британецот стана најуспешен возач во историјата на Ф1.

Привлечноста на Ферари, најисторискиот и најактивниот тим во спортот, е силна за многу возачи. Досега, Хамилтон се чинеше дека е имун на тоа - тој во неколку наврати изјави дека сака да го помине остатокот од својот живот со Мерцедес, а парот има голем број заеднички проекти, особено за различностите и расната еднаквост.

Но, се чини дека шансата да ги помине последните години од неговата кариера возејќи за Ферари може да биде премногу добра за да се одбие - тоа е нешто што идолот на Хамилтон од детството, Аиртон Сена, исто така планираше да го направи пред да загине во несреќа додека возеше за Вилијамс во Гран при на Сан Марино 1994 година.

Потегот на Хамилтон ќе го „експлодира“ пазарот на возачи во Ф1.

Мерцедес би барал замена за Хамилтон на крајот од сезоната, Саинц од Ферари би барал нова работа.

Освен Фернандо Алонсо, чиј договор со Астон Мартин истекува оваа сезона, ниту еден од признатите врвни возачи нема да биде достапен да му се приклучи на Мерцедес заедно со Џорџ Расел.

И конечно, се шпекулира дека префрлувањето ќе чини 100 милиони долари.