Мајк Тајсон си ја отвори душата за најболната тема: Како дете го тепале и силувале, се сеќава на личноста која го направила тоа

фото:profimedia/instagram

Шампионот Мајк Тајсон (55) од боксерскиот ринг речиси секогаш излегуваше како победник, но и од борбата наречена живот.

Многумина го паметат како еден од најопасните боксери во историјата, а повеќето со стравопочит се сеќаваат дека на многумина им стана миленик на самиот почеток, бидејќи стана најмладиот шампион во тешка категорија, а тоа досега не е видено.

Се зборува дека „посеал“ страв и трепет, а многумина отсекогаш се прашувале зошто е таков. Меѓутоа, страшното силување низ кое поминал во младоста одиграло голема улога.

Иако „железниот“ Мајк победи многу великани на овој спорт и со својата сила ги изненади гледачите ширум светот, решителниот борец реши да се отвори и низ солзи да раскаже се за ужасниот настан од детството!

Солзите во очите на човекот кој и на 55-годишна возраст е познат како еден од „најопасните“ луѓе на светот не се секојдневна глетка, но и најсилните понекогаш се распаѓаат.

Мајк Тајсон заплака пред уште една боксерска легенда, Шугар Реј Леонард (65), кого го угости во својот подкаст. Како што самиот вели, имал блескави моменти во кариерата, но и многу грешки по кои останал запаметен и сега се кае.

- Знам уметност наречена борба, знам уметност која се нарекува војна. Тоа е сè што некогаш научив. Така тие се плашеа од мене додека бев во рингот. Бев уништувач. Јас сум роден за тоа. Сега кога поминаа тие денови, се чувствувам празно. Немам ништо.м Затоа и плачам. Плачам затоа што повеќе не сум таа личност. Ми недостига тој Тајсон. Затоа што понекогаш се чувствувам како пи *****, затоа што не сакам таа личност да излезе од мене. Ако ја пуштам надвор, ќе дојде пеколот со неа. Се плашам од тој човек“, низ солзи објасни Мајк во подкастот.

Тој отиде од дното нагоре и повторно се врати на дното. Низ што поминал Мајк во своите пет децении, пет луѓе не би поминале во животот. И се започнало во неговата рана младост со настани кои оставиле длабока, неизбришлива трага на неговата психа. Работи кои би ги полудиле повеќето луѓе.

Татко му го оставил додека одел во основно училиште, а мајка му ја оставил со три деца. Неговиот живот фундаментално се променил кога ја изгубил мајка си на 16-годишна возраст, а наскоро останал и без својата сестра.

- Никогаш не сум почувствувал како е мајка да е среќна за мене и за работите што ги правам. Ме познаваше само како диво дете кое трча по улица и доаѓа дома со нова облека за која знаеше дека не сум платил. Никогаш немав можност да разговарам со неа и да ја запознаам. Професионално, тоа немаше ефект врз мене. Но, тоа ме скрши лично и емотивно – изјави Мајк.

Живеел живот во кој немало место за грешка. Смртта демнеше во суровиот Бруклин на секој агол, така што опстанокот не беше опција - тоа беше начин на живот.

На 13 години веќе 38 пати бил апсен за ситни дела. Мораше да избере што да прави со својот живот и го избра боксот.

За „железниот“ Мајк се знае многу. Тоа е, речиси сè. Но, малку е да се каже дека новинарот на ESPN Џереми Шап бил шокиран кога Мајк му признал дека бил силуван како тинејџер.

- Бев момче. Тој беше постар човек. Ме тепаше и сексуално ме малтретираше. Никогаш не го видов после тоа – ја започна својата приказна Тајсон.

„Научив дека не значи дека си помалку маж затоа што тоа се случило“, рекол боксерот, по што новинарот праша: „Дали тогаш кажа некому?“

Погледот на Мајк пред да одговори зборува сам за себе.

- Зошто се држиме до оваа тема за злоупотреба - одговори тој.

„Затоа што никогаш порано не сум те слушнал да зборуваш за тоа“, одговори репортерот.

- Па, никому не кажав.

Следуваше непријатен момент, но Шап брзо го спаси денот.

- Не сакам да се задржувам на нешто што ви прави непријатност.

- Не ми е непријатно, тоа е само нешто што се случи. Тоа немаше големо влијание врз мојот живот“, рече Тајсон.

- Дали навистина веруваш дека тоа не влијаело на твојот живот?

- Да. Мислам дека го преболев за време на моите боксерски денови.

Настана тишина кога Тајсон откри нешто што никогаш претходно не го спомнал.

„Не го носеше тој гнев со себе“, праша репортерот.

- Можев, дефинитивно. Секако. Не се сомневам во тоа. Ако кажете така, од таа перспектива тогаш да. Никој повеќе нема да ме допре – заклучил Мајк.

Можеби го сакате или мразите, но Тајсон, каков и да бил, поминал многу во животот, неколку пати поминал од врвот до дното, а сега на 55 години конечно ја покажа својата најголема рана.

извор:najzena