Марадона не може без скандал: Мртов пијан или издрогиран, женштариште и стриптизер

Чудо од човек. Немирен и див им пркоси на сите!

Легендарниот Диего Армандо Марадона не може без скандал! Контроверзниот Аргентинец беше уапсен неодамна на аеродромот во Буенос Аирес, од како неговата поранешна девојка Росио Олива го тужеше дека и должи 5,7 милиони евра.

По рочиштето Марадона беше пуштен од притвор и ќе мора да се појави на суд. Олива го тужеше, барајќи 5,7 милиони евра оштета за прекинување на нивната вонбрачни заедница.

Едвај преживеа

Апсењето во Буенос Аирес е последно во низата скандали што Марадона кои ги направи или доживеа. Контраверзиите следат по него од познатата „божја рака“ и голот кој го даде на Англија со рака во четвртфиналето на Светскиот куп во 1986 година во Мексико.

Сепак, ова беше невино во споредба со она што му се случи во 1991 година, во времето кога играше за италијанскиот Наполи. Тој беше суспендиран на 15 месеци надвор од фудбалот, откако контролата на допинг откри дека користел кокаин. Марадона тогаш имаше судири со новинарите и навивачите, а во 2000 година се предозираше со кокаин додека беше на одмор во Уругвај.

Потоа падна во кома, од која се разбудил после два дена. Во едно интервју, тој рече дека ги оставил наркотиците.

„ Почнав да користам наркотици на 24-годишна возраст кога бев во Барселона. Тоа беше најголемата грешка во мојот живот. Кога бев во кома, моите ќерки се молеа покрај болничкиот кревет да преживеам. Фала му на Бога што ме разбуди за нив“, изјави неодамна Марадона.

Во 2004 година, тој преживеа два срцеви удари, исто така, поради кокаин, алкохол и прејадување, предизвикувајќи висок крвен притисок. Неговата состојба беше критична и во 2007 година, кога некои медиуми во Аргентина објавија дека тој починал, но тој стана селектор на земјата само една година подоцна. Кога го освои пласманот на Мундијалот со Аргентина, тој ги налути новинарите, па токму затоа беше суспендиран.

Не се смири ниту после тоа. Пред неколку години тој ги тужеше своите ќерки затоа што сметаше дека украле од него над три милиони евра, а исто така, тој штрајкуваше на минатогодишниот Светски куп во Русија. После победата на Аргентина над Нигерија (2:0) во осми на финале, тој го вметна средниот прст на трибините и потоа колабира.

Сакаше да ги натепа судиите

Медиумите шпекулираат дека тој повторно започнал со дрога и дека е скоро секој ден пијан, а тој се оправдал дека е болен и дека го боли вратот?! Сепак, таа оправданост не му беше доволна, бидејќи ФИФА го отстрани од списокот на амбасадори, објаснувајќи дека тој „не ја претставува организацијата на вистински начин“. Иако се вели дека веќе не користи кокаин, медиумите тврдат дека тоа не е точно.

„ Ме прашаа луѓето што се најголемото зло - жени, лов или наркотици. Јас велам дека најлоши се наркотиците. Дрогата убива. Јас сум многу среќен што воопшто сум жив. Ако продолжив да консумирам дрога, сигурно не би бил жив сега“, рекол Марадона.

После тоа, легендарниот фудбалер стана тренер на мексиканскиот второлигашки клуб Дорадос. После еден шампионски пораз, тој сакаше да ги тепа судиите. Пред тоа, тој имаше епизода во белорускиот Динамо од Брест, каде беше и во центарот на вниманието, но не и со резултати. Тој бил мртов пијан, правејќи стриптиз на покривот од автомобил, од каде што завивал и ги навредувал минувачите на улица. Минатата година, честопати имало видео клипови на кои тој не можел да изговори едноставна реченица.

На почетокот на годината тој беше во болницата

Диего Марадона заврши во болница претходно оваа година, поради внатрешно крварење во стомакот. Поради тоа, тој мораше да оди на операција, но набрзо потоа се опорави и ја продолжи својата тренерска работа.

„На сите оние кои се грижат за здравјето на татко ми, сакам да им кажам дека сè е добро. Сестра е со него и наскоро ќе биде дома“,  рече тогаш ќерката на Марадона.