Мобилен телефон над мобилните: Недостижен раритет

Добивте 7-ца на лото и не знаете како да ги потрошите парите? Имаме идеја. Поранешната компанија Нокиа, Верту, го претстави веројатно најдобриот паметен телефон во светот - Signature Touch. Најдобри материјали, најдобри компоненти, но најдобра е  и цената…

Британскиот производител на луксузни мобилни телефони е познат пред се по својата рачна изработка. Куќиштето на новиот модел Signature Touch е направено од титаниум, што го прави некршлив. Се разбира, тоа е рачно изработено, наместо пластика, вметната е кожа и ткаенина.

Екранот е покриен со кристално стакло, а копчињата се од не'рѓосувачки челик. Потписот на мајсторот кој го работел и носителот на картичката се наоѓаат под специјално дизајнираната врата, која се отвора преку камера од 21 MP.


Телефонот има 5,2 инчен Full HD дисплеј, напојуван со 64-битен осум-јадрен Snapdragon 810 со 4 GB RAM меморија, и 64 GB меморија внатре, може да се прошири со microSD картички до 2TB!

Батеријата има капацитет од 3.120 mAh, оперативниот систем е Android Lollipip 5.1.1, предната камера е со резолуција од 2.1 мегапиксели, леќи со широк агол, а има и брзо и безжично полнење, Dolby Digital звук, NFC, Bluetooth, LTE, Wi-Fi и вообичаени карактеристики врска.

Во ред, можеби батеријата и предната камера можеа да бидат подобри, но користените материјали и мануелниот труд сигурно ја зголемуваат цената. И се движи од почетната 8400 € и достигнува до 17.900 €. Сето тоа зависи од тоа дали сакате кожа од крокодил или од гуштер, титаниум од висока или ниска категорија . . .