MONTBLANC лансира нова верзија на свој паметен часовник

Montblanc ја прошири својата линија на паметни часовници, додавајќи нова варијанта, која е пријателска кога станува збор за вашите паричници

Наречен e Самит Лајт, а најновата понуда „протече“ преку Интернет пред да биде официјално пуштена во продажба, давајќи ни идеја што да очекуваме од паметниот часовник.

Според познатата германска марка, Самит Лајт е „создаден за оние кои се стремат кон подобро здравје, физички перформанси и општо добро. Моделот го доби истиот дизајн како и другите две паметни верзии, со тркалезно тело, круна и копчиња, што го прави сличен на механичките модели. Монтбланк исто така се фокусираше на одржливоста при создавањето на овој модел, така што неговото куќиште е изработено од рециклиран алуминиум, а пакувањето е направено од 100% хартија што може да се рециклира.

Новиот Summit Lite е достапен во две завршни верзии - спортска мат црна и елегантна мат-сива боја. Покрај тоа, часовникот може да добие текстилна или гумена лента- ремче, создавајќи четири различни варијации на дизајнот. Тој е опремен со 1,19 ”AMOLED дисплеј со Gorilla Cover Glass, а се напојува со Wear OS од Google, што го прави компатибилен со телефони со Android и iOS.

За жал, часовникот користи процесор Qualcomm Snapdragon Wear 3100 наместо новата платформа 4100. Тој е компатибилен со целиот Wear OS од апликациите на Google и екосистемот на услуги, но Montblanc разви свои специјални апликации за тоа.

„Со обновениот фокус на здравјето, фитнесот и благосостојбата со кои се соочуваме денес, нашата цел беше да создадеме паметен часовник кој ќе ги има вистинските алатки за поддршка на неговиот сопственик во текот на целиот ден, на начин кој е инстинктивен за денешните деловни начини на купување. Наречен Summit Lite за лесен дизајн, тој е во согласност со активностите на неговиот сопственик и е дизајниран за лица со високи перформанси, кои постојано се во движење “, изјави Никола Барецки, извршен директор на брендот Монтбланк.