Најголемите машки модни гревови- големината е најбитна или не?

Уверете се и проценете.

Тие мислат на други работи кога се облекуваат - натпревар, нова работа, пиво со момците. Затоа мажите лесно ги занемаруваат деталите, а токму овие детали се најважни за добар стил.

Се чини дека мажите без многу размислување, гледаат само да им е удобно. Затоа, често пати се жалат на модните престапи. Најпознати од нив се белите чорапи на фини чевли, но тоа сигурно не е единствениот моден прекршок во машкиот свет. Премногу долга или премногу кратка вратоврска или премногу високи панталони тешко може да се наречат добар стил.

Ах тие флеки

Валканата облека можеби нема драстично да влијае на исходот од деловниот состанок, но на љубовен состанок ретко која жена нема да забележи. Ако носете појадок, ручек или вечера во близина на вашата кошула или вратоврска и се исфлекате, обидете се да камуфлирате. Ако не го направите тоа и пред вас имате важен состанок, одете во продавницата и едноставно купете нова.

Големината е важна, сепак

Осигурајте се дека облеката што ја носите има вистинската големина. Премногу тесни пантолони кои се на работ на пукање, премногу длабоки пантолони што одат до „над пазувите“, или премногу кратки за да се покажете дека сте ги надминале како дете, тешко дека ќе остават позитивен впечаток. Панталоните не треба да одат повисоко од папокот и пониски од срамната коска, а идеално е тие да  “седат” веднаш над колковите.

Премногу долга, премногу тесна, премногу кратка или премногу широка вратоврска може целосно да ги наруши пропорциите на телото.  Вратоврската има вистинската големина ако врвот стигне до ременот. Ширината во најширокиот дел не треба да биде под 6 цм.

Бојата на чорапите

Белите чорапи што се истакнати на костумите се најлошото модно дело. Белите чорапи тешко можат да се замислат како добар стил, тие се дозволени само за спорт. Чорапите мора да ја следат бојата на костумот или кошулата. Костумот доаѓа со тенки, ситно обоени монохроматски чорапи, додека за обична верзија, како фармерки, можете да носите и шарени чорапи, но исто така треба да внимавате на ова. Чорапите во стилот на Снупи врз 50-годишен маж ќе изгледаат смешно.

Чевли

Ок, може да биде премногу да се очекува просечен маж страсно да ги следи модните трендови и да купи најмодерни чевли неколку пати во сезона, но сигурно секој маж, особено оној чија работа бара од него да носи костум, треба да се погрижи чевлите да му бидат чисти. Чевлите кои се чини дека преживеале со вас бројни излегувања, патувања и работа на терен, тешко дека ќе остават впечаток на успешен човек кој знае што сака од животот. Имајте на ум дека повеќето жени се многу чувствителни на чевли и многу веројатно ќе ве судат според чевлите. Затоа, особено на првиот состанок, ако сакате да оставите добар впечаток на потенцијалниот партнер, не заборавајте да погледнете критички на чевлите и, доколку е потребно, да купите нови или барем да ги прилагодите.

Модели, бои, дезени

Досега веројатно сте сфатиле дека, особено во деловниот свет, се применува златното правило - помалку е повеќе. Ова значи дека ако не сте сигурни во својата моќ со ретка комбинација на бои, дезени и мотиви, подобро би се определиле за докажана комбинација на монохроматски парчиња облека.

Кога станува збор за деловна облека, препорачливо е да носите темни монохроматски костуми, антрацитната сива боја е идеален избор. За формална деловна комбинација, кошулата треба да биде бела или светло сина и вратоврската не толку впечатлива, но дозволено е мало отстапување од строгата црно-сиво-бело-сина комбинација. Вратоврската може да биде  во живописна боја, може да има и шарени мотиви, но заборавете ги цртаните ликови или слични варијанти засекогаш.

Кога станува збор за секојдневен изглед, фармерките се добар избор бидејќи покрај тоа што изгледаат опуштено, лесно се комбинираат со кошули и маици и џемпери. Шарените кошули и карирани (кратки) панталони оставаат добар впечаток само ако сакате да бидете спомнати во шеги.

Модни додатоци

Главниот моден додаток за повеќето мажи е ременот. Во основа постојат два вида машки ремени - за костуми и за одмор. Ремените што се носат на костуми не треба да бидат премногу широки или премногу тешки. Големите масивни метални токи, особено оние со мотив на змии, ламји и слично, ќе изгледаат како тотално промашување. Таквите токи може да поминат само на некоја ноќна варијанта. Носете плетени ремени исклучиво за одмор.

Ако дури и овие неколку совети не беа доволни за да разберете што е проблемот, прашајте ја најблиската женска да ви помогне и конечно да ги отворите очите.