Најкомплицираниот: Hermes го претстави ремек- делото

Ермес успеа да го добие своето место под сонцето во светот на луксузните часовници, кои ниту една друга марка нема да може да им ги одземе, благодарение на уникатната инспирација зад секој од нивните модели…

Нивните часовници се уметност и ги репродуцираат популарните дизајни на нивните познати свилени марами, од кои многумина се создадени од врвни уметници. Тоа е вештина што Ермес ја дефинира исто колку и нивното наследство во светот на производи од кожа, и може да биде дури и најсложено. Репродукцијата на дизајнот на една шамија на минијатурен бројчаник не се базира само на намалување и пренесување на дизајнот, како што докажува Arceau Three Graces. 

Овој бројчаник е создаден во текот на неколку недели, и се започнува со макетар уметник, кој внимателно избира парчиња дрво врз основа на видот, прстените, бојата и текстурата. Комбинацијата на американски костен и јавор најчесто се користи, или во природно темна, обоена или изветвена форма. Потоа, парчињата се издлабени, а жирафата што го краси бирачот се собира од парчиња, како сложувалка. Конечната фаза вклучува лепење, брусење со стакло и нанесување на заштитен лак.

Детален поглед на лисјата околу жирафата е рачно насликан над авентурин, рачно изработено стакло со стопени парчиња бакар, за блескав ефект. Останатите слоеви се нанесуваат со тенки четки, а потоа се сушат во висока печка. Бирачот е врамен со 82 дијаманти, кои го наоѓаат своето место во основата.

Името на часовникот, The Three Graces, предизвикува визија за три божици во грчката и римската митологија, насликани од бројни уметници, вклучувајќи го и Ботичели. Меѓутоа, во овој случај, насловот е повикување на благодатта на природниот свет. Станува збор за реинтерпретација на свилена марама дизајнирана од уметникот Алис Ширли минатата година, а инспирирана е од патување низ Јужна Африка, кога видела три жирафи, делумно заштитени под багремово дрво.

Ова ремек- дело е и за мажи и за жени.

Часовникот се напојува со автоматски Hermes Caliber H1912, кој мери часови и минути, има резерва на енергија од педесет часа и доаѓа со ремен од алигатор во боја од сафир. Ограничен на само 24 парчиња, овој часовник ја открива својата цена, очекувано, само на барање.