Најлудите нешта што ги купија Саудиските принцови: Е ова се богаташи

Можеби и вие како нас, мислите за шеиците од Саудиска Арабија, поточно милијардерите дека се возат во златни автомобили, со тигарите од Бенгал на предното патничко седиште…

Иако ова може да изгледа бесмислено, саудиските милијардери сакаат егзотични мачки и скапи златни автомобили. Сепак, не секој милијардер во регионот сака да се фали со своите средства и набавки и затоа не е во нашиот фокус.

Овој пат ви претставуваме најлудите купувања на саудиските шеици. Создавањето на оваа листа беше многу предизвикувачко бидејќи прво моравме да сфатиме кој важеше за принц во Саудиска Арабија затоа што многу луѓе одговараат на описот. По малку подолго истражување, успеавме да создадеме список што содржи само набавки на саудиските кнезови, а не на други богати луѓе.

Значи, без дополнително двоумење, откријте ги 15-те најскапи работи што саудиските кнезови си ги дозволиле.

Најскапата куќа во светот

Пред три години беше продадена „најскапата куќа во светот“, но немавме информации за нејзиниот нов сопственик до минатата година, кога се откри дека нејзиниот сопственик е крунисаниот принц на Саудиска Арабија, Мохамед Бин Салман, човек кој има неколку милијарди долари.

Најголемата забава на приватен остров

Пред пет години, приватниот остров Вела на Малдиви отвори многу вили и луксузни имоти за да ги намамат што е можно повеќе богати луѓе. Саудиските принцови, секако, побрзаа во тој правец, така што принцот Мохамед бин Салман, истиот тој што е сопственик на најскапата куќа на светот, одлучи да организира забава на овој остров. Забавата го чинеше осум милиони долари затоа што го изнајми целиот остров и се што е на него.

Најскапата слика на светот

Минатата година, сликата „Салваторе Мунди“ од Леонардо да Винчи стана најскапа во светот. Зачудувачка цена од скоро половина милијарда долари ја прослави ширум светот, иако идентитетот на клиентот останува непознат. Ако ви звучи познато, тогаш имате право - купувачот беше Мохамед бин Салман, кој претходно беше спомнат двапати на оваа листа.

Една од најголемите јахти во светот

Значи, како што можете да видите, Мохамед бин Салман ужива да ги троши своите пари. Во 2011 година, тој купи една од најголемите суперихтими досега создадени, наречена Серена, која чинеше половина милијарда долари. Салман ја купи оваа јахта од руски бизнисмен, кој претходно ја изнајмуваше за 5 милиони долари за една недела.

Флота на скапи златни автомобили

Иако тој не е точно типичен принц, Турчинот бин Абдула е саудиски принц од Домот на Сауд. Тој веројатно нема да стане крал, иако не сме сосема сигурни како функционира нивната хиерархија. Во секој случај, тој е многу богат и успешен бизнисмен. Кога отиде да го посети Лондон, Абдула донесе со себе флота со автомобили. Секако, ова не се некакви автомобили, туку златни. „Мерцедес Г63“ со цена од 500.000 долари, „Ролс Ројс Рос Фантом Купе“ од 500.000 американски долари, Ламборџини Авентадор СВ од 500.000 долари и Бентли , како најевтин од групата, со цена од 300. 000 долари.

Најскапиот автомобил на светот

Можеби веќе сте виделе Мерцедес покриен со дијаманти на Интернет. Тоа е една од оние работи што треба да ги видите само еднаш во животот за да ја запомните засекогаш. Овој модел беше прогласен за најскап автомобил во светот, а до неодамна, различни луѓе тврдеа дека го поседуваат. Сепак, точно е дека тој е во сопственост на премиерот Амир ал-Валд бин Талал бин Абдул-Азиз. Овој принц е еден од најбогатите мажи во кралското семејство, а неговото богатство се проценува на повеќе од 20 милијарди долари. Цената на овој автомобил е 4,8 милиони долари и украсен е со повеќе од 300.000 кристали на Сваровски.

Palace resort во Џеда

Иако деталите за ова одморалиште сè уште не се премногу јавни, крунисаниот принц на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман го купи за себе и за неговото семејство. Заедно со неговиот син, принцот Бадер бин Абдула Ал Фархан Ал Сауд, крунскиот принц даде зелено светло да започне со изградба на овој проект.

Боинг 747 со просторија за тронови

Принцот Алвалед бин Талал има Боинг 747 што е далеку од обичниот - како и сите други авиони што ги поседува, овој Боинг е целосно прилагоден и сега повеќе потсетува на палата. Се одликува со две неверојатно луксузни спални соби, трпезарија со доволно простор за 14 лица и огромен престол за принцот! Цената на прилагодувањето не беше објавена никаде, но знаеме дека само авионот чинеше повеќе од 220 милиони долари.

Бетмобил

Овој автомобил е дизајниран од Betmobile од играта на Arkham Knight и навистина изгледа неверојатно. Внатре во автомобилот е мотор Lamborghini V10, а неговото тело е направено од карбон. Севкупно, како што велат некои извештаи, создавањето на овој автомобил чинела 1,3 милиони долари. Автомобилот е целосно функционален, така што може да го сретнете некаде на улица ако некогаш ја посетите Саудиска Арабија.