Не, не е замок- хотел е! И тоа во Кина

Замокот на Пепелашка во Франција, Елсин во Арендејл и замокот Белин од Убавицата и ѕверот, Шато де Шамборд, не можат да се натпреваруваат со убавината на кинеското одморалиште- Кинескиот замок Јилонг ​​...

Зачудувачки мостови, модерни структури и бесконечни полиња со неверојатни облакодери може да се видат во Кина, но самата помисла на замокот дизајниран во бајковитата природа на оваа азиска земја звучи сосема неверојатно. Сместен на малиот остров езерото Вангфенг во североисточната кинеска провинција Гуижоу, неверојатното одморалиште- замокот Јилонг ​​може да засрами многу баварски роднини.


Изграден пред девет години, овој хотел со пет sвездички е плод на љубовта на еден локален човек, кој своето богатство го стекна со скротување на реки и создавање хидроелектрични мрежи. Една од неговите хидроцентрали се наоѓа недалеку од замокот и е задолжена за производство на електрична енергија наменета за употреба на имотот.

Прекрасниот хотел се наоѓа на имот кој е толку убав што секој средновековен замок во Европа може да му завидува, изгледа многу автентично и изобилува со луксуз. Сепак, реалноста е сосема поинаква, бидејќи целиот овој луксуз и престојот во замок од овој калибар чини само четириесет долари по лице во текот на ноќта. Структурата на замокот е целосно волшебна, раскажува бајка сместена во волшебно опкружување и става голем акцент на деталите, вклучувајќи го и мостот што го поврзува со копното, но и остатокот од повеќе од зачудувачкиот пејзаж.


Според пишаните светски медиуми, единственото одморалиште на езерото Ванфенг често се опишува како кинеска верзија на замокот Нојшванштајн, замок од бајките што служел како инспирација за замокот на Пепелашка во Дизни Светот. Кинеската опсесија со европските средновековни градби е позната одамна, особено по изградбата на неколку идентични реплики на европски замоци, па дури и со леснотија завршени градови. Едно е сигурно, исто како и другите спортски и културни атракции на кинеските провинции, и ова доаѓа како незаборавно искуство за сите посетители.