Некогаш тајното засолниште на Пабло Ескобар, денес луксузен комплекс

За време на неговото владеење како нарко бос, Пабло Ескобар изградил многу засолништа. Едно од нив, имотот на брегот на модерниот Тулум, Мексико, веќе долго време е заборавено. Имотот беше повторно вратен на оригиналниот сопственик во 2003 година. Подоцна, во 2012 година, некој видел сериозен потенцијал во сопственоста. Тоа е уметничкиот колектор Ли Малка од Њујорк. Го купува имотот и го претвора во прекрасно одморалиште од висока класа. Casa Malca се отвора во 2015 година.

Casa Malca ја комбинира најдобрата современа уметност во светот со прекрасен спа центар за релаксација. Комплексот се наоѓа на една од најжешките плажи во Мексико.

Најубава во комплексот е малата куќа на плажа. Хотелот има 42 соби, од кои секоја е само неколку чекори од белата песочна плажа. Собите се декорирани во неутрална палета на светло обоени акценти.

Хотелот располага со два ресторана кои нудат кујна од Јукатан како риба на скара.

Главниот ресторан „Филозофија“ служи мексиканска храна. Бар покривот нуди панорамски поглед на океанот, плажата и џунглата.

Одморалиштето е глетка на свеж воздух во областа, доминирана од масивни, големи куќи и луксузни одморалишта.

Ноќевање во овој луксузен комплекс ќе ве чини 400 фунти.