Непроценливо богатство: Цеца од само една песна заработила 775.000 евра, а еве колку е „тешка“

Богатството на пејачката е големо – и постојано се зголемува, бидејќи има неколку профитабилни извори на приход.

Цеца Ражнатовиќ заработи многу пари во својата долга и успешна кариера, бидејќи со децении е една од најпопуларните домашни пејачки. Покрај тоа наследи големо богатство по смртта на нејзиниот сопруг Жељко Ражнатовиќ Аркан.

Цеца поседува вила на Дедиње, која се наоѓа во близина на стадионот Црвена ѕвезда, а во која живее откако се омажи за Жељко Ражнатовиќ Аркан во 1995 година.

Како што еднаш раскажала пејачката, дури и било понудено да ја претвори својата куќа во туристичко место, на што таа, се разбира, никогаш не се согласила. Вилата која се простира на повеќе од две илјади квадратни метри има сопствен лифт кој води директно до станот на Цеца, а огромната дневна соба музичката ѕвезда ја уреди по нејзин вкус.

Вилата Ражнатовиќ има неколку ката, мермерни скалила, украсна бакарна ограда и големи мермерни столбови.

Нејзината ќерка Анастасија, синот Вељко со сопругата Богдана и нивните синови живеат со Цеца во вилата, но и сестра и Лидија со сопругот Предраг Оцокољиќ и нивните четири деца – и има доволно место за сите, кога ќе се соберат дома.

Неодамна фолк ѕвездата ја реновираше семејната вила, па сега има и затворен базен.

Покрај тоа, на сите им е добро познато дека таа има и вила на Кипар, која исто така неодамна ја реновираше. Оазата на мирот на Цеца од 400 метри квадратни има шест спални соби, огромна дневна соба, додека во дворот има голем базен со поглед на морето. Пејачката еднаш изјави дека овој имот го купила со помош на заем.

Таа пред десет години наводно продала два величествени стана на Копаоник.

Покрај сето ова, Цеца сè уште не смета дека има големо богатство.

„Пишуваа дека со сестра ми проневеривме огромни милиони, а таа нема ништо. Дури и јас, кој работам скоро 33 години, плаќам сериозни даноци, па не поседувам ни пет имоти. Не велам дека сум сиромашна, но немам, не знам колку. „Јас сум првата што ме напаѓаат секогаш кога даночниот инспекторат проверува“, изјави еднаш пејачката.

Покрај овие имоти, Светлана поседува и цел возен парк. Има неколку скапи автомобили, а пред две години купила ново БМВ кое го платила дури 140.000 евра. Сепак, таа неколку пати призна дека не сака да вози, па најчесто ја вози возач, што не ја спречува да биде инкасатор на скапи автомобили.

Уште една работа со која пејачката може да се пофали е музичкото студио кое го поседува во Белград, каде снима песни не само од неа, туку и од многу други уметници.

Инаку, пејачката има најмногу следбеници на Јутјуб од сите музички ѕвезди во регионот – дури 1,7 милиони, па така заработува многу пари и од прегледите на оваа музичка платформа, која покрај музичките спотови има и многу други видеа, меѓу кои и свадбата со Аркан, нејзиното шоу, но и некои песни од нејзината ќерка Анастасија Ражнатовиќ.

Како што лани објави „Пулсонлајн“, таа заработува околу 100.000 евра годишно од YouTube. Во тоа и успева не само благодарение на рекордниот број следбеници, туку и поради тоа што приходите од најпопуларната музичка платформа не ги дели со никого.

Интересно е што Цеца пред десет години само од една песна заработила 775.000 евра и тоа за само четири и пол часа. Станува збор за песната „Штета за мене“, која долго време се најавуваше, а потоа стана голем хит, а беше објавена во мај 2011 година во соработка со Милиграм. Тогаш пејачката беше во домашен притвор и не можеше да настапи, но подоцна го надополни тоа.

Секако, најголем извор на приходи на Цеца се настапите, а иако не пее толку често, таа и профитира со оглед на тоа што е убедливо најплатената пејачка, не само во Србија, туку и во целиот регион.

Инаку, познатиот сајт „Celebrity Net Worth“ го процени богатството на Цеца на дури 80 милиони долари и со тоа таа се најде на второто место на нивната листа на најбогати домашни ѕвезди, веднаш зад Драгана Мирковиќ, која наводно е „тежи“ дури 100 милиони.

Да потсетиме, Ражнатовиќ има дополнителни приходи, бидејќи е и една од членовите на жирито на музичкиот натпревар „Ѕвездите на Гранд“.

Фото: Инстаграм