Новак е како мене, Балканец, кога ќе се налути... Ибрахимовиќ им раскажа на Италијанците за неговиот пријател, совршениот спортист

Првиот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, му го честиташе 40-от роденден на својот голем пријател Златан Ибрахимовиќ пред неколку дена

Фудбалерот на шведската репрезентација направи забава за јубилејниот роденден, а специјален гости беше Нада Топчагиќ.

Во разговор за италијанските медиуми, тој зборуваше за Новак Ѓоковиќ и го спореди со себе. Тој вели дека го потсетува на него.

- Прво, Новак размислува на балкански начин. Кога експлодираш, се‘ оди добро. Кога сте лути, давате се од себе, станувате поконцентрирани и повнимателни - рече Ибрахимовиќ.

Тој вели дека Новак е воден од огорченост и лутина, што му дава дополнителна енергија.

- Кога Ноле почнува да се лути, го дава својот максимум. Така е и со мене. Тој е совршен спортист. Со искуство и возраст, едно лице расте ментално. Ноле - тој е како мене - искоментира Ибра за српскиот тенисер.


Фото: Инстаграм/Новак Ѓоковиќ/Златан Ибрахимовиќ