Од глава до пети во Шанел: Пенелопе Круз ја размрда врвната класика со едноставна маица

Ако некогаш имало неверојатна инвестиција вредна за цената што е премногу висока, тоа е безвременскиот костим на Шанел. А кој најдобро да го носи ако не една вистинска жена на Шанел како Пенелопе Круз?

Актерката добитничка на Оскар, амбасадор на познатиот француски бренд, беше видена на првиот ден од 78. Интернационален филмски фестивал во Венеција во бел твид, мини здолниште, со сина контрастна обвивка и јака, во комбинација со елегантни црни очила за сонце, се од Шанел. Облекувајќи го костумот со обична бела маица, 47-годишната бомба успеа да и ги донесе високите дизајнерски парчиња со пријатна свежина.

Иконскиот костим со здолниште, создаден од француската дизајнерка Габриел „Коко“ Шанел, за прв пат беше виден во 1925 година на мала ревија во салонот на улицата „Камбон“ во Париз. Оттогаш, тој стана симбол на елегантен стил и ослободување за жените, виден кај принцезата Дијана, Џеки Кенеди и Брижит Бардо. Така, се разбира, има смисла амблематичниот костум на Шанел да го носи современа кино икона како Круз. И јасно, ако е стилизирано правилно, класичното дводелно парче може да се надополни за да биде совршено погодно за модерната муза.