Од TAG HEUER, ASTON MARTIN и RED BUL може да излезе само вакво нешто

Формула 1 хронографот специјалното издание е инспириран од богата сина, зашеметувачка црвена и светло жолта боја што можеме да ги видиме на скоро откриениоттркачи модел на Aston Martin Red Bull, 2020 година, RB16 ...

По втор пат во историјата на партнерство со Астон Мартин Ред Бул Расинг, ТАГ Хауер воведе часовник со ограничено знаење што го означува овој сојуз. Кога станува збор за триумфални партнерства во светот на моторните трки, ТАГ Хауер и тимот на Астон Мартин Ред Бул Расинг дефинитивно го поставуваат  темпото што мора да го следат сите други брендови. Работејќи заедно од 2016 година, авангардниот швајцарски часовник и четирикратен шампион во Формула 1 споделува страст за акција и бестрашна амбиција, помагајќи им да ги надминат сите предизвици што излегуваат на патот.

Дизајниран во тесна соработка со тимот на Ф1, овој специјален хронограф, со дијаметар од 43мм, е младешки, спортски и лесен за читање во сите услови. Текиот дизајн на новиот модел ја потенцира јачината на ова партнерство бидејќи е инспириран од новиот автомобил Aston Martin Red Bull Racing Formula 1, кој беше официјално откриен во Барселона на 19 февруари.

Сината боја на автомобилот може да се види на бирачот за часовници и фиксната база на алуминиум. Хронографската игла е обоена во интересна жолта боја на Ред Бул, додека деталите за црвениот Ред Бул може да се видат на скалата на тахиметарот.

Челик е врежан со логото на Aston Martin Red Bull Racing. Кварцниот хронограф е претставен на робусна челична нараквица.

Како машина со висока издржливост, водоотпорна до длабочина од 200 метри, со голема отпорност на удар, моделот TAG Heuer Formula 1 Aston Martin Red Bull Racing Special Edition помина повеќе од шеесет тестови за контрола на квалитетот.