Омега фуриозно: Часовикот од 18- каратно злато Sedna

Omega Constellation Sedna е првиот часовник направен од 18- каратно Sedna злато...

Sedna златото е името дадено на Омега од нова легура што комбинира три елементи: злато, бакар и паладиум. Тоа е 18- каратно розово злато, што значи дека има минимум злато од 75%. Уникатната розова боја на Sedna е делумно резултат користениот бакар.

Содржината на паладиум помага да се осигура дека црвеникавата нијанса на е особено долготрајна. Името го носи по транс- Нептунски предмет што астрономите го нарекоа Sedna - исто име како божицата Инуити за која се вели дека живее на дното на Северниот леден океан.

Swatch Group собра тим од врвни металурзи и научници од повеќе компании кои споделуваат заедничка цел да создадат легура од златно од 18 карати, чија боја ќе биде не само убава, туку и издржлива. Sedna златото, 100% развиено од тимската компанија Swatch Group - е патентирано, и тоа е сведоштво за нивниот неверојатен успех.

Овој карактеристичен часовник има полирано куќиште со брусена маскаи засилени римски броеви на бирачот. 

Има луксузен сребрен бројчаник, инспириран од првиот часовник Констелација, претставен во 1952 година. Ремчето е изработено од фина кафеава кожа. Задниот дел е од сафирен кристал. Водоотпорен е до 10 бари или 100 метри.

Се произведува во ограничено издание од 1952 парчиња. 

Часовникот е спакуван во специјална кутија за подароци со рабови со розова боја и има целосна гаранција од 4 години.