Опа бато, падна кеш: Ѓоковиќ продаде стан во елитна населба во Белград, заработи речиси двојно

Луѓето кои се блиски со Ѓоковиќ го пазареа

Новак Ѓоковиќ го продал својот пентхаус во зграда во луксузна населба во Нов Белград, дознава српски „Курир“.

Најдобриот тенисер на светот уште во 2018 година го купи последниот кат во таканаречената паметна зграда, која зафаќа 250 квадратни метри. Станот тогаш бил платен 545.000 евра, а неодамна го продал за 1 милион евра. Станот се состои од три спални соби, голема дневна, три бањи и две гардероби, трпезарија и кујна.

- Новак и неговата сопруга Јелена имаат доволно недвижен имот во Белград и сметале дека е најдобро да го продадат станот во кој често престојувале. Продажбата на недвижниот имот на тенисерот не била огласена на веб-страниците, туку била направена преку препорака. Луѓето кои се блиски со Ѓоковиќ го пазариле. За тоа знае само нивниот најблизок круг на блиски пријатели - вели соговорникот.

Ѓоковиќ бил омилен жител во оваа населба. Кога се враќаше од патување, обично играше тенис во комплексот со најмладите соседи.

Најдобриот српски тенисер до лани, според медиумите, заработил 171.000.000 долари и тоа само од тениски турнири. Ако на тоа се додадат и спонзорските договори, неговите примања се неколкукратно поголеми, па често може да се слушне дека Ноле заработил за неколку генерации.

Многумина се прашуваат каде српскиот ас вложува толку пари, а тоа се главно во недвижнини, ресторани, фондации и приватен бизнис, во кој е вклучено целото семејство. Ѓоковиќ со години купува луксузни станови, куќи и вили ширум светот, а последното за кое дознавме е во луксузното одморалиште во близина на Кумбор во Црна Гора, каде летово престојуваше со семејството.

Новак пред неколку години купи два пентхауси во Њујорк за речиси 10 милиони евра. Тој ги купи овие два прекрасни стана во истата зграда во Големото јаболко. Како и многу спортисти, Ѓоковиќ има дом во Монако, модерна дестинација за неколкумина избрани. Новак и Јелена изградија прекрасна вила во близина на Рума, на Павловачкото езеро. Луксузната куќа се наоѓа на имот од неколку хектари, додека објектот има околу 1.200 квадратни метри. Вклучува неколку спални соби, неколку бањи, огромна трпезарија и кујна, како и простран паркинг.

Но, тоа не е сѐ. На крајот на 2020 година Ѓоковиќ купи вила во Марбеља, а шпанските медиуми објавија дека српскиот тенисер за овој имот издвоил околу 10.000.000 евра. Пред две години купиле уште еден имот. Парцелата се простира на неколку хектари, а претходно живееле Елена и Југослав Кариќ.

По разводот двајцата ја продадоа куќата на Новак и Јелена за 2,9 милиони евра. Во еден момент Ѓоковиќ посака да има свое гнездо на Флорида. Пред неколку години купија стан во Мајами Бич, среде парк од 35 хектари. Овој имот има панорамски балкон со поглед на Атлантскиот Океан, заливот, паркот и градот.


Извор: espreso.rs