Остров од соништата кој се изнајмува по цена од 24 евра

Огромна плажа и вила по добра цена.

Замислете луксузна вила на бела плажа, со палми и разни други дрвја и поглед на длабоко синото море: вие сте во Ел Нидо, на приватен остров (од нашите соништа) на Филипините. Тука гостите остануваат во рајот. Со месеци или недели во кои го изнајмуваат овој тропски остров, можат да уживаат во апсолутната тишина што ја прекинува само звукот на брановите.

Внатрешноста на вилата е целосно наместена во минималистички стил, при што преовладува дрвото како градежен материјал. Спалните соби се толку големи и светли што изгледаат како дневни соби. Овој остров е толку убав што се чини дека го принудува времето да запре, како да „потонал“ во сопствената вселена.

Парадоксот на приказната е дека ова не е уште едно недостапно место за да треба да бидеш милионер за да го посетиш. Цената на мини одморалиштето, кое ги вклучува сите оброци, 24-часовна услуга и патувања со брод, е толку смешна што е тешко да се поверува. Поточно, цената е 398 евра за ноќевање, што ако се подели со 16 (бидејќи прима до 16 гости), во суштина одговара на цената од 24 евра по лице. 

Да бидеме прецизни, островот се изнајмува во мали групи почнувајќи од четири лица. Затоа се смета за совршено за забави, празници со пријатели и, зошто да не, за мали собири, родендени и прослави со пријатели и роднини.

Слободата што човек ја чувствува кога е во целосна „изолација“ и релаксација на приватен остров со денови веројатно го надминува секој можен опис, барем според оние што останале таму. Затоа е многу тешко да резервирате остров и да најдете бесплатен термин.

Меѓутоа, ако сакате да ја испробате среќата да поминете неколку дена во овој мал рај, се што треба да направите е често да ја проверувате достапноста, да одберете датум и број на посетители и да почекате додека вашата резервација не биде прифатена. Со среќа!