ОТКРИВАМЕ: Најскапите вили на светот- Можете ли да си ги дозволите?

Животот на високата нога не се рефлектира само во тегли полни со златници скриени зад оклопните врати на сефови

Всушност, можеме слободно да кажеме дека секоја личност која има на располагање поголема сума пари, и не ја користи за да ужива во подобрата страна на животот, всушност не знае како да живее. Со толку многу можности во сите сфери, од мода, преку автомобили и луксузни домови, навистина е срамота да не се користат пари на вистински начин. Бројни скапи вили можат да ги засрамат светски познатите кралски палати. За една од нив да биде ваша, мора да имате повеќе милиони долари плус.

Овој пат, решивме да ги претставиме најскапите од нив, кои се наоѓаат во престижни делови на светот, како Лос Анџелес, Мајами, Кан, Париз, Лондон, Њујорк, Сингапур и Хонг Конг. Како и нивната цена, ентериерите што ги красат се подеднакво неверојатни

1. Куќа Енкантада, 225 000 000 - Лос Анџелес, САД

Каса Енкантада, најскапата вила во Америка, доби специфичен стил и зафаќа осум хектари над клубот „Земја на Бел“. Повеќе нè потсетува на сценографијата на спектакуларен филм, со неговата голема сала за прием со високи тавани, осветлени терени за тенис и кошарка. Вилата има неверојатни 60 спални соби, куглана и украсен хеликоптер. Според наводите, во оваа вила живее најбогатиот човек на светот, Џеф Безос.

2. Автентична италијанска вила, 165 000 000 американски долари - Калифорнија, САД

Беверли Парк има неколку прекрасни имоти со просечна цена од 22 милиони долари, но оваа зачудувачка вила во италијански стил во Беверли Хилс сепак успева да украде срца и да се истакне. Меѓу многуте карактеристики што нè оставаат без зборови, има порта која се отвора кон предниот двор со паркирање за 30 автомобили, опкружена со канамски палми, сите објекти што може да се замислат, ексклузивен пристап и високи тавани со големи, формални и помали, интимни простори. Овој модерен замок се простира на 2.000 квадратни метри и е едно од најлуксузните својства во овој дел на светот.

3. Палата Венитиен, 142.500.044 американски долари - Кан, Франција

Монументалните столбови и исклучителните детали во голема мера придонесуваат за убавината на архитектурата во венецијански стил на прекрасниот дворец Венитиен изграден на површина од 2,4 ха. Инспириран од архитектурата на Византија и Венеција, овој дом има езеро. Исто така, доаѓа со ноќен клуб, винарска визба и истакнат базен во простории што нè поврзуваат со спектакуларниот Кан и Медитеранот. Ништо помалку не може да се очекува од куќа која е особено високо на нашата листа на најскапи куќи во светот за 2020 година.

4. Имот на Близнаци во Маналапан, 137,5 милиони УСД - Флорида, САД

Заземајќи еден од најелегантните делови на планетата, овој скромен имот Близнаци зафаќа 15 хектари, од океанот до езерото, поради што целосно се издвојува на Палм Бич. Неговата големина, врвните објекти, го прават мега-вила со повеќе од 30 спални соби. Gemini Estate нуди прекрасна плажа граничена со дина на брегот на Атлантикот и дополнителна плажа на брегот на езерото Ворт. Покрај совршено украсениот ентериер, тој им нуди на своите сопственици голем број рекреативни содржини како базени, терени за голф, терени за тенис, терени за кошарка, фитнес центри и бањи.

Можеби ќе ве интересира и

Во него висеше Мона Лиза: Заборавениот замок, кој има дури 1500 соби