Овие нешта на празен стомак никако: Проблеми се јавуваат веднаш

Ако понекогаш или често, имате проблеми со желудникот и варењето, обидете се да избегнете овие четири вида храна на празен стомак.

1. Суров зеленчук

Суровиот зеленчук е здрав и богат со витамини и минерали. Сепак, не се препорачува за појадок бидејќи суровиот зеленчук е вистински предизвик за варењето на храната, особено кога ќе го консумирате на празен стомак.

2. Јогурт

Ако имате чувствителен стомак, избегнувајте на празен стомак јогурт. Имено, јогуртот содржи здрави млечни киселини, кои, за жал, не стигнуваат до цревата бидејќи празен стомак ги убива со својата киселина. Што помага? Доволно е да консумирате неколку јаткасти плодови, парче авокадо или лажица овесни снегулки, за да не ви биде празен стомакот.

3. Банана

Банана на празен стомак одеднаш го зголемува нивото на шеќер во крвта, но исто така и тоа ниво паѓа многу брзо. Ова може да резултира со ненадеен почеток на глад во текот на денот.

4. Агруми

Чаша свежо исцеден сок од портокал? Звучи здраво, но на празен стомак може да предизвика металоиди. Единствен исклучок е водата измешана со лимон бидејќи сокот од лимон е прилично разреден, објави порталот „Аваз“.


Фото: Freepik