ПМФЛ: Шампионот Шкупи шокиран од Скопје, пораз на Чаир со еден гол

Фудбалерите на Скопје со неверојаатна победа против Шкупи го одблежеаа 25 коло во ПМФЛ. 

Скопе победи со еден гол,  во 21-та минута  Анид Абази успеа да го совлада Кристијан Намумовски и да му донесе големи три бода на Скопје.

Само еден натпревар завршо без голови, Брегалница и Тиквеш одиграа „празно“ реми, Шкендија ја оправда фаворитската улога против Победа, додека Струга ТЛ запиша посакувана победа против Академија Пандев. 

На средбата во Тетово , се испиша историја во македонскиот фудбал, Ива Пројковска прва дама којоа беше главен судија во ПМФЛ.


Резултати- 25 коло:

ПМФЛ – 25. КОЛО :
Штип: БРЕГАЛНИЦА -ТИКВЕШ 0-0
Скопје: ШКУПИ – СКОПЈЕ 0-1
Струга: СТРУГА ТЛ – АК. ПАНДЕВ 3-1
Тетово: ШКЕНДИЈА – ПОБЕДА 2-0

Вчера:

Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – РАБОТНИЧКИ 2-1

СИЛЕКС во ова коло е слободен.

ТАБЕЛА: Струга ТЛ 49, Шкендија 44, Шкупи 42, Силекс 38, Брегалница 33, Македонија ЃП 32, Тиквеш 29, Работнички 24, А. Пандев 20, Скопје 17, Победа 13.