Почнете го денот со шолја од оваа напивка и заборавете на вирусите: Утрински еликсир за силен имунитет (РЕЦЕПТ)

Витаминската бомба е идеална и за сезоната на алергии

Градењето силен имунитет е способноста на вашето тело да се бори со разни болести, инфекции и зарази. Иако сите имаме имунитет, важно е дополнително да го зајакнеме самите, а најдобар начин да го направите тоа е преку правилна исхрана.

Започнете го секој ден со овој пијалок и вашето тело ќе ви се заблагодари. Не само што ќе го зајакнете имунитетот, туку и ќе ја намалите шансата да добиете вирус.

Ќе ви требаат:

-Корен од ѓумбир - сантиметар или малку повеќе

-3-4 каранфилче

-Половина стапче цимет

-Лимон

-Лажица мед

-4 dcl вода

Подготовка:

Излупете го ѓумбирот и исечете го на ситни парчиња, а потоа заедно со каранфилчето и циметот ставете го во ладна вода и почнете да го загревате додека не зоврие.

Оставете го полека да се готви десетина минути, тргнете го од шпоретот, поклопете го и оставете го да отстои уште 20 минути.

Истурете во шолја, по желба засладете со мед и исцедете малку лимон. Секогаш пијте додека пијалокот е топол.

Ѓумбирот е познат по своите смирувачки, антибактериски и антихистамински ефекти. Има антиинфламаторно дејство и ги ублажува алергиите.

Каранфилчето е богато со еугенол кој има силно антиинфламаторно дејство, а богатo е и со витамини Ц, Б6, Е, К и фолна киселина. Содржи и бројни минерали. Меѓу другото, го стимулира лачењето на слуз, со што се лекува воспалението на усната шуплина и грлото.


Foto: YouTube printscreen/Secerkos Kitchen