Погледајте во вилата на Џон Ленон и Јоко Оно: Од еден детаљ застанува здивот

Кога Џон Ленон помина неколку дена на Палм Бич, тој им рече на локалните весници: „Навистина ми се допаѓа овде. Не сакам да го напуштам Палм Бич. Сакам да поседувам дел од тоа место“…

Но, поранешниот член на Битлси го стори токму тоа. Во јануари 1980 година, тој и Јоко Оно платиле 725.000 долари за имот во близина на океанот познат како Ел Солано, кој е во низата на милијардерските поседи.

Планот беше познатата двојка да користи масовна вила во шпански стил, дизајнирана од познатиот архитект Адисон Мизнер. Тие имаа големи планови, поврзани со реновирање на овој иконски имот. Сепак, единаесет месеци подоцна, Ленон беше убиен пред неговиот стан во Менхетен. Јоко продолжи со обнова на овој имот, но ја продаде вилата набргу потоа по цена од 3,15 милиони долари.

Сега, за прв пат од 2016 година, вилата „Ел Солано“ е вратена на пазарот со цена од 47,5 милиони долари, а неговите сегашни сопственици се Џон и Синди Сајтс, кои пред четири години го купија имотот од седум соби, 1.400 квадратни метри, по цена од 23 милиони долари.

Сместен на бујна вегетација со површина од 1,3 хектари на бреговите на Атлантскиот Океан, овој имот има навистина интересни соседи. Нешто повеќе од еден километар е клубот „Мар-а-Лаго“ на претседателот Трамп, додека имотот на Род Стјуарт е исто таму.

Изграден во 1925 година, имотот првично беше во сопственост на самиот архитект, чии дизајни во медитерански стил го дефинираа изгледот на плажата Палм. Архитектот брзо го продал Ел Солано на Харолд С. Вандербилт, кој поминал неколку години таму.

Со три катови, оваа вила има седум спални соби, девет бањи и голем салон, библиотека и спектакуларна трпезарија со поглед на океанот. Зад големата жива ограда, има два базени - едната е за гледање на изгрејсонцето, додека главниот базен е совршено позициониран да се ужива во зајдисонцето, а има тениско игралиште, веранда крај плажата, двокатна куќа покрај базенот со гостии гаража со три автомобили, во која Ленон го чуваше својот сакан црвен Кадилак.

Убавината на оваа вила е истакната со многубројните оригинални украсни детали, како што се рачно насликани дрвени тавани, лустери создадени од леано железо и кристал, скалила направени од леано железо и камен и неколку врежани камини.

Огромниот простор со поглед на океанот го зафаќа поголемиот дел од горното ниво и содржи голема спална соба. Исто така има и посебни бањи, канцеларија и огромна вградена гардероба, додека целиот простор е украсен во пастелни тонови.