Поради тоа што се напумпа како ѕвер, на Конор Мекгрегор изгледа дека му се заканува антидопинг

Поради тоа што наби 86 килограми, Конор Мекгрегор бил предупреден дека наскоро би можел да очекува посетата на луѓето задолжени за тестирање на наркотици ...

По тешката скршеница на ногата во јули, 30-годишниот поранешен шампион на UFC во лесна перо категорија и двоен освојувач на круната во лесна категорија, доби многу мускули и сега тежи 86 килограми. Американскиот подкастер и коментатор Џо Роган оттогаш се пошегува дека ѕвездата на УФЦ треба да се надева на антидопинг контрола на ова натпреварување, особено што тоа се случи по неговата застрашувачка скршеница на ногата минатото лето.

За време на неговиот трилоген натпревар против Дастин Поаре, Ирецот доживеа фрактура на тибијата и оттогаш се набилда значително, особено по неколкумесечниот тренинг-режим фокусиран на силата и други вежби што ги правеше додека чекаше да му заздрави ногата со текот на времето. Поранешниот шампион во две категории објави свои фотографии од теретана, со опис на кој тврди дека сега има 86 килограми, привлекувајќи големо внимание кај корисниците на интернет.

Фотографиите на Мек Грегор очигледно подеднакво го заинтригираа Роган, кој се пошегува но и го предупреди ирскиот борец дека несомнено може да очекува антидопинг контрола. Во една неодамнешна епизода од неговиот широко популарен подкаст, Џо Роган Искуство, коментатор изјави: „Ова е тој сега, испумпан до заби. УСАДА сигурно наскоро ќе го посети. Ова е многу чудна фотографија“.

„Ако го погледнете телото на маж среде кревање тегови, тоа е малку измамливо. Кога кревате тегови како што прават бодибилдерите пред да излезат на сцената, ќе бидете надуени. Но, тој едноставно изгледа одлично“.

Иако моментално е рангиран на деветтото место во категоријата UFC лесна категорија, поради неговата единствена победа во класата до 70 килограми во 2016 година, по враќањето на Ирецот, Дејна Вајт изјави за ESPN: 

„Ако се оди добро со неговото закрепнување, тој ќе се врати до лето но навистина немам поим како сè ќе изгледа кога ќе дојде тоа време“. Дана овде мислеше дека не знае каде ќе застане Ирецот, односно во која категорија ќе спаѓа по враќањето во октагонот.