Поранешниот светски шампион објави план од затвор и рече: „Ми го уништија животот, а вие сте уморни од кревет, Нетфликс и коронавирусот“

Поранешниот италијански репрезентативец и долгогодишна ѕвезда на Јувентус, Vincenzo Iaquinta, објави план- карата од затворот во кој се наоѓа неговиот татко.

Поранешниот напаѓач на Јувентус, го избегна затворот, но неговиот татко беше осуден на 19 години за поврзаност со мафијата.

Татко ми е во затвор, еве ќелија. Како да се задржи безбедно растојание од коронавирусот? ’’, Напиша загрижениот Винченцо, која сè уште верува дека неговиот татко е невин.

Звучи малку неверојатно дека поранешниот играч на Јувентус го објави планот на затворот и ќелијата на неговиот татко, ноим напиша директно на премиерот Џузепе Конте и министерот за правда Алфонс Бонафеде. Сепак, тие веројатно нема да му одговорат.

Таткото на светскиот првак 2006 година е во затворот Вогери, каде издржува казна што може да биде до доживотен затвор, со оглед на тоа што тој има 70 години. Тој беше осуден на 19 години затвор за влез во криминалната мафијашка организација Ндрангета, каде се сметаше за еден од клучните фигури.

Беше обвинет за кршење на законите за оружјето. Но, тој поднесе жалба и доби нова пресуда за вина.

Татко ми е невино осуден. Ми го уништија животот. Јас и моето семејство страдаме. И никој од нас нема идеја што е мафија, '', рече Винченцо, додавајќи:

Се жалите, не ви е дозволено надвор од куќата кога сакате и каде сакате да одите. И замислете да бидете фрлени зад решетки, а при тоа сте невин. Вие домаможете да јадете и пиете што сакате и можете да се грижите за себе и своите најблиски кога сакате. Пред да започнете повторно да се жалите дека ви е тешко и дека веќе ви е доста од седење на кревет и Нетфликс, размислете колку навистина колку имате среќа.  Vincenzo Iaquinta е невин! ''