Порше го претставува најсилниот 911 TURBO S модел некогаш создаден

Најновиот „Турбо S“ се напојува со нов 3,8-литарски боксер мотор, со два VTG турбополначи, кои  сега се за 14 проценти поголеми. Моторот сега е спарен со нов систем за ладење, електронски прилагодливи издувни гасови и подесен турбо-специфичен 8-степен менувач со двојна спојка на ПДК.

Моќноста на автомобилот е зголемена на 650 коњски сили, што е за 60 КС од претходниот модел. Како резултат на тоа, новиот 911 Турбо S е во состојба да достигне 0 до 100 км на час за само 2,6 секунди или 2,7 секунди кога возите без покрив. Најголемата брзина е зачудувачки 330 км на час.

Porsche 911 Turbo S 2021 има за цел да биде спортски автомобил од висок ранг, како за секојдневна употреба, така и за тркачката патека. Разликата во перформансите е уште позабележителна кога ќе ги споредите времето на забрзување од 0 0-200 км на час, со тоа што новиот модел го достигнува ова за само 8,9 секунди, цела секунда побрзо од својот претходник.

Од дизајнерска гледна точка, новиот 911 Турбо е малку поширок и поагресивен од стариот модел. Порше ја оптимизираше аеродинамиката, го прошири автомобилот и воведе нова комбинација на тркала и гуми.

За прв пат досега, 911 доаѓа со централни брави за заклучување.

Предниот дел на автомобилот изгледа многу модерено, со поширок влез на воздух, со двојни модули на предните светла и елегантни LED предни светла. Предниот спојлер е пневматски проширлив, а заедно со големото задно крило дава и до 15 проценти поголема моќност од стариот модел.

Во внатрешноста на кабината, новиот 911 Турбо S може да се пофали со вкусна комбинација на спорт и луксуз. Автомобилот е обвиткан со кожа и карбонски влакна, со прекрасни светло сребрени акценти.

Цената за новиот Porsche 911 Turbo S Coupe ќе започне од 203.500 американски долари, додека Cabriolet ќе ве чини 216.300 долари. Двата модела се веќе подготвени, испораката се очекува да започне до крајот на 2020 година.